logo yeni

calisanlar2 copy

AGİ’DEN YARARLANMAK İÇİN ÇOCUĞUN KAÇ YAŞINDA OLMASI GEREKİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

babaÇalışanların aylık ücretlerine, bazı şartları taşıyan çocuklarından dolayı her ay asgari geçim indirimi uygulanmakta, bu uygulama ile aylık net ücrette artış olmaktadır.

Çocuktan dolayı çalışanlar hakkında AGİ uygulaması yapılırken, çocuklar için sayı ve yaş sınırlaması söz konusudur. Öte yandan, asgari geçim indiriminden yararlanmada aranan şartları taşıyan çocuk; öz, üvey, evlat edinilmiş olabileceği gibi, ana ve/veya babasını kaybetmiş olup memurla birlikte oturan torun da olabilmektedir.

AGİ’den yararlanmada çocuk sayısı sınırı

Çalışanların aylık asgari geçim indirimi miktarı hesaplanırken, takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin %15 oranındaki gelir vergisi tutarının, sırasıyla; çalışanın kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, bir çocuk için %7,5, bir çocuk için %7,5, bir çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınmaktadır.

Öte yandan, çalışanın aylık AGİ miktarı en çok asgari ücretin gelir vergisi (%15) tutarı kadar olabildiğinden, AGİ kapsamındaki çocuk sayısı da bu sınır aşılmayacak kadar olmaktadır.

Bu itibarla;

   **Eşinden dolayı AGİ’den yararlananlar (eşi çalışmayan veya emekli) hakkında, en çok 3 çocuk için asgari geçim indirimi uygulanıyor.

   **Eşinden dolayı AGİ’den yararlanmayanlar (eşi çalışan) hakkında, en çok 5 çocuk için asgari geçim indirimi uygulanıyor.

AGİ’den yararlanmada çocukların yaş sınırı

Çocuğun doğum tarihini izleyen aybaşından itibaren bu çocuk için yararlanılabilen AGİ, çocuğun aranan yaş sınırını aştığı tarihi izleyen aybaşından itibaren artık uygulanmamaktadır.

Buna göre, AGİ uygulamasında yukarıda belirtilen çocuk sayı sınırlamasına uyulmak şartıyla;

-18 yaşını dolduranlar için asgari geçim indiriminden yararlanılmaz. Ancak, öğrenime devam eden çocuklar için 25 yaşını dolduruncaya kadar AGİ'den yararlanması mümkündür.

-Evlenenler için (yaşına bakılmadan) asgari geçim indiriminden yararlanılmaz.

-Kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlayanlar (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) için (yaşına bakılmadan) asgari geçim indiriminden yararlanılmaz.

Çocuk için yararlanılan AGİ indirimi miktarı

2019 yılı için geçerli olan belirlemelere göre, çalışanlar hakkında çocuk nedeniyle uygulanan asgari geçim indirimi miktarı şöyle:

Çalışanın eşi de çalışıyorsa

Çocuklar (sırasıyla)

Aylık AGİ tutarı

1.çocuk için

28,78 TL

2.çocuk için

28,78 TL

3.çocuk için

38,38 TL

4.çocuk için

19,19 TL

5. çocuk için

19,19 TL

Çalışanın eşi çalışmıyor veya emekliyse

1.çocuk için

28,78 TL

2.çocuk için

28,78 TL

3.çocuk için

38,38 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.