logo yeni

calisanlar2 copy

YURTDIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK BAZI PERSONELDE YABANCI DİL ŞARTI ARANMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yurtdisi2Yurtdışında sürekli bir göreve atanacakların seçimi, atanması, çalışma usul ve esasları ile disiplin ve diğer özlük işlerine ilişkin usul ve esasları belirleyen Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Bugün (11 Nisan 2019) yürürlüğe konulan 898 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “Yurtdışında Daimî Görevlere Atanacak Personel Hakkında Yönetmelik”e geçici bir madde eklendi.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle, yurtdışında İçişleri Müşavirleri olarak sürekli görevlendirileceklerde 3 yıl süreyle yabancı dil şartı aranmaması kuralı getirildi.

Buna göre;

-Yurtdışında daimi görevlendirilecek İçişleri Müşavirlerinde 3 yıl süreyle, görevlendirmenin yapılacağı ülkenin resmî dilini veya İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birini bilmesi şarttı aranmayacak.

-Üç yıllık geçiş döneminde İçişleri Müşaviri olarak görevlendirileceklerde aranacak yabancı dil bilgisi yeterliliğine ilişkin şartlar, İçişleri Bakanlığınca belirlenecek.

YURTDIŞINDA DAİMİ GÖREVLERE ATANACAK PERSONEL HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 22/11/2018 tarihli ve 359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Yurtdışında Daimî Görevlere Atanacak Personel Hakkında Yönetmeliğe geçici 2 nci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 3- (1) Yurtdışında daimi görevlendirilecek İçişleri Müşavirleri için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrası hükümleri üç yıl süre ile uygulanmaz. Üç yıllık geçiş döneminde İçişleri Müşaviri olarak görevlendirileceklerde aranacak yabancı dil bilgisi yeterliliğine ilişkin şartlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir."

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.