logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ BİTİRMENİN TEKNİKERE YARARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

egitim 2İki yıl süreli yükseköğrenim kurumlarından mezun olarak tekniker unvanını kazanan ve kamuda teknik hizmetler sınıfına dahil “tekniker” unvanlı kadrolarda görev alan bazı Devlet memurları, daha sonra kamu yönetimi alanında lisans öğrenimini tamamlayabilmektedirler.

Tekniker kadrosunda görev yapanlar, fakültelerin kamu yönetimi bölümlerinden mezun olmaları halinde özlük haklarında ne gibi değişikliklerin olabileceğini de merak etmektedirler.

Eğitim durumu itibariyle memuriyete giriş seviyesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan belirlemelere göre;

**2 yıl süreli yükseköğrenimi bitirerek Tekniker unvanını alanlar, Devlet memuriyetine 10 uncu derecenin 2 nci kademesinden giriş yapmaktadırlar. Bunların teknik hizmetler sınıfında görev almaları halinde, memuriyet giriş seviyelerine 1 derece eklenmekte ve memuriyete başlangıç seviyeleri 9 uncu derecenin 2 nci kademesi olmaktadır.

**4 yıl süreli yükseköğrenim kurumlarının kamu yönetimi bölümlerinden mezun olanlar, Devlet memuriyetine 9 uncu derecenin 2 nci kademesinden giriş yapmaktadırlar.

(TH) Teknikerin özlük hakları

Kamu kurum ve kuruluşlarında teknik hizmetler sınıfı kapsamındaki “Tekniker” unvanlı kadrolarda 2 yıl süreli teknik yükseköğrenim mezunu olarak görev yapan Devlet memurlarının ücret ve mali haklarına ilişkin unsurlar aşağıda ver verilen Tablodaki gibidir.

Derece

Ek Gösterge

Yan Ödeme Puanı

Tazminat Oranı %

Ek Ödeme Oranı %

1

2200

2050

100

110

2

1600

2050

100

110

3

1500

2050

100

100

4

1100

2050

100

100

5

-

2050

93

90

6

-

2050

93

90

7

-

2050

93

90

8

-

1625*

93

85

9

-

1625*

93

85

*5 yıldan az hizmeti olanlar için geçerli olan yan ödeme puanı kullanılmıştır.

Kamu Yönetimi lisansiyeri olan (TH)Teknikerin özlük hakları

“Kamu Yönetimi” bölümünden mezun olmak, tek başına teknik hizmetler sınıfı kapsamında görev almaya imkan veren bir eğitim değildir. Bu nedenle, teknik hizmetler sınıfı kapsamında Tekniker unvanlı kadroda görev yapan bir devler memuru, kamu yönetimi bölümünden lisansiyer olarak mezun olduğunda;

 **Derece ve kademesi değişmez: Kamu yönetimi lisansiyerinin memuriyete giriş seviyesi 9/1 ve teknikerin memuriyete giriş seviyesi 9/2 olduğundan, kamu yönetimi mezunu olmak Teknikerin derece/kademesini etkilemez.

**Dereceler itibariyle ek göstergesi değişmez: Tekniker kadro unvanı için ilk dört derecede sırasıyla 1100, 1500, 1600 ve 2200 ek gösterge belirlenmiş olup, kamu yönetimi lisansiyerleri için ise (ek göstergesi farklı belirlenmiş kadrolarda görev yapanlar hariç) 800, 1100, 1600, 2200 ek gösterge belirlenmiştir. Bu nedenle, kamu yönetimi mezunu olmak Teknikerin ek göstergesini etkilemez.

**Yan ödeme puanı ve tazminat oranı değişmez: Hizmet sınıfları, görev unvanları, kadro dereceleri, eğitim durumları ve hizmet süreleri gibi hususlardan hareketle belirlenmiş olan zam puanları (yan ödeme) ve tazminat oranlarından Tekniker kadrosunda bulundukça yararlanılan seviye, kamu yönetimi bölümünün bitirilmiş olmasından dolayı değişmez.

**Ek ödeme oranı değişmez: Hizmet sınıfları ile kadro unvan ve dereceleri gibi hususlardan hareketle belirlenmiş olan ek ödeme oranlarından Tekniker kadrosunda bulundukça yararlanılan seviye, kamu yönetimi bölümünün bitirilmiş olmasından dolayı değişmez.

Özetle; Tekniker (TH) unvanlı kadroda görev yapan bir devlet memuru kamu yönetimi lisansiyeri olduğunda özlük haklarında değişiklik olmaz.

Kamu yönetimi lisansiyeri olmanın (TH)Teknikere faydaları

Kamu Yönetimi bölümünden lisans mezunu olmak, (TH)Tekniker kadrosunda görev yapmakta olanların derece/kademe ve mali haklarını değiştirmemekte, ancak görevde yükselme ve torba kadro uygulamalarında lisans mezunu olmayan Teknikerlere kıyasla avantaj sağlamaktadır.

Örneğin, 4 üncü dereceli Tekniker kadrosuna atanabilmek için, kamu yönetimi lisansiyeri olan Teknikerde en az 8 yıl hizmet süresi şartı aranmakta, lisans mezunu olmayan Teknikerde ise en az 10 yıl hizmet süresi şartı aranmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.