logo yeni

calisanlar2 copy

ÜST ÖĞRENİM NEDENİYLE YAPILAN İNTİBAKTA ASKERLİK SÜRESİ NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 4Üst öğrenimi bitirmiş olmalarından dolayı erkek memurlar hakkında intibak işlemi yapılırken, askerde geçirmiş oldukları süreler de dikkate alınmaktadır.

Yeni öğrenim durumlarına uygun şekilde memurun intibakı yapıldığında, memurun kazanılmış hak aylık derece/kademesi yeniden belirlenmiş olmaktadır.

Memur hakkında intibak işlemi yapılması

Üst öğrenim tamamlamış olmalarından dolayı Devlet memurlarının intibakı,657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-12-d maddesi kapsamında yapılmaktadır.

Buna göre; memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları seviyeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilmektedirler.

İntibak yapılırken bulunacak derece ve kademenin, ilgili memurun emsali olan personelin ulaşmış olduğu derece ve kademenin geçilmemesi gerekmektedir. İntibak işlemindeki memurun emsali ise; aynı üst öğrenime hiç ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde eğitimini bitirerek memuriyete giren kişi olmaktadır.

İntibakta askerlik süresi

Devlet memurlarının askerde geçirmiş oldukları süreler karşılığında kademe ilerlemesi yaptırılarak kazanılmış hak aylık seviyesinin belirlenmesinde değerlendirilmektedir.

Askerliğini yapmış olan memur hakkında, üst öğrenimi bitirmesinden dolayı intibak işlemi yapılırken; memurun önceki öğrenim seviyesinden aynı tarihte mezun olan ve eğitimine hiç ara vermeden (memurun sonradan bitirdiği) üst öğrenime başlayan ve normal sürede eğitimini tamamlayarak memuriyete giren kişi emsal alınmak suretiyle hesaplama yapılmaktadır.

Bu hesaplamada, memurun bitirdiği üst öğrenimin giriş derece ve kademesine, memuriyette geçirdiği ve geçirmiş sayıldığı hizmet sürelerinin tamamı (askerliğini yapmış ise askerlik süresi de dahil) dikkate alınarak her yıl için bir kademe ve her üç yıl için bir derece (emsalinin ulaştığı seviyeyi geçmemek şartıyla)  ilave edilmektedir.

İntibak neticesinde memur için bulunacak seviye emsalinin ulaşmış olduğu seviyeyi aşamayacağından, askerlik hizmeti süresinin varlığı da emsali geçmeyi sağlamamaktadır. Bu nedenle, bazı memurlar, askerlik sürem değerlendirilmedi düşüncesine kapılabilmektedirler.

Örneğin, 2014 yılında liseyi bitiren kişi aynı yıl memuriyete girmiş, iki yıl sonra aylıksız izin alarak 1 yıl süreyle askerlik yapmış ve memuriyet görevine tekrar başlamış olsun. Bu memur 2018 yılında memuriyet başlangıç seviyesi 9/1 olan bir lisans bölümünden mezun olduğunda, memuriyet süresi ve askerlik süresi de dahil edildiğinde bu memur emsalinin işe giriş seviyesi olan 9/1’e ulaşmış olacaktır. (Bu memura yasal düzenlemeler gereği verilmiş ilave derece ve kademeler varsa, bunlar da 9/1’e eklenecektir.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.