logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ ÖĞRETMENLER YEŞİL PASAPORT ALMAYI DAHA ERKEN HAK EDİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmenDevlet memurlarından ilk üç dereceli kadrolara atananlara tanınan yeşil pasaport alabilme hakkı kapsamında öğretmenlerden bazıları diğer öğretmenlere göre bu haktan daha erken yararlanabiliyor.

Memurlardan yeşil pasaport alabilenler

1 inci, 2 nci veya 3 üncü derece kadrolarda bulunan ya da bu dereceli kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilerek sözleşmeli çalıştırılan Devlet memurları ile diğer kamu görevlileri, 5682 sayılı Pasaport Kanunu hükümleri çerçevesinde Hususi Damgalı Pasaport (yeşil pasaport) alabiliyor.

Yeşil pasaport almaya hak kazanılmasında Devlet memurlarının sadece “kadro derecesine” bakılmakta; kazanılmış hak aylık derecesine ve emekli keseneğine esas derecesine ise bakılmamaktadır.

Öte yandan, ilk dört dereceli kadrolarda görev yapan memurlardan bazılarının kazanılmış hak aylık dereceleri ile kadro dereceleri aynı seviyede olabilmektedir. Bu memurlar arasında öğretmenler de yer almaktadır.

Görev yaptıkları yerlerden dolayı bazı öğretmenler yeşil pasaport hakkına daha erken kavuşuyor

Öğretmen kadrosunda görev yapan Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecesi bulundukları derecede en az 3 yıl çalışmaları halinde bir üst dereceye yükselirken, bazı yerlerde görev yapan öğretmenler ise 2 yıl çalışınca dereceleri yükselmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, yer değiştirme suretiyle belirli bir süre görev yapmak üzere ve mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlara, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerdeki fiili görev sürelerinin her iki yılı karşılığında ilave bir kademe verilmektedir.

Öte yandan, “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” öğretmenler için zorunlu yer değiştirme uygulaması getirmiş olduğundan, zorunlu yer değiştirmeye tabi öğretmen kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerlerdeki fiili görev süresinin her iki yılı karşılığında ilave kademe kademe ilerlemesi yapabilmektedir.

Bu şekilde ilave kademe ilerlemesi yapan öğretmen, emsali diğer öğretmenlere göre kazanılmış hak aylık seviyesi ve kadro seviyesi bakımından 3 üncü derece daha erken ulaşabilmekte ve böylelikle yeşil pasaport alma hakkını daha erken elde edebilmektedir.

Eğitimlerinden dolayı bazı öğretmenler yeşil pasaport hakkına daha erken kavuşuyor

Devlet memuriyeti öncesinde veya memuriyet sırasında gördükleri bazı eğitim, staj ve kurslardan dolayı öğretmenlerin ilave kademe ilerlemesi ve/veya derece yükselmesi alması söz konusu olabiliyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, bazı eğitim, staj veya kursları gören öğretmenlerin memuriyet giriş derece ve kademelerine ilaveler yapılmaktadır. Örneğin, mühendislik fakültesi mezunu bir öğretmen veya teknik öğretmen memuriyete 1 derece ileriden başlamaktadır.

Gördükleri eğitim nedeniyle memuriyet giriş derecesi daha ileri seviyede olan öğretmen, emsali diğer öğretmenlere göre kazanılmış hak aylık seviyesi ve kadro seviyesi bakımından 3 üncü derece daha erken ulaşabilmekte ve böylelikle yeşil pasaport alma hakkını daha erken elde edebilmektedir.

İlave derece/kademe almayan öğretmen kaç yılda yeşil pasaport alma hakkını elde edebiliyor?

9/1’den memuriyete başlayan ve ilave hiçbir derece/kademe almayan bir öğretmenin 3/1’e gelebilmesi ve dolayısıyla 3 üncü derece öğretmen kadrosuna atanabilmesi için 18 yıl hizmetinin bulunması gerekiyor. Öte yandan, alınan ilave her kademe 1 yıl ve her derece ise 3 yıl daha erken yeşil pasaport alma imkanı sağlıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.