logo yeni

calisanlar2 copy

YÜKSEK MÜHENDİS VEYA BAŞMÜHENDİS OLMAK MÜHENDİS MAAŞINI NE KADAR ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

muhendisKamu kurum ve kuruluşlarına ait Mühendis (yüksek mühendis veya mühendis olarak) ve Başmühendis unvanlı kadrolarda Devlet memurları görev yapabilmektedir.

Mühendis kadrosunda görev yapan Yüksek Mühendis ve Mühendislerden aylık/kadro seviyesi ve kıdem süresi aynı olanların maaş miktarı da aynı olurken, Başmühendis kadrosunda görev yapanların maaşları ise Mühendis kadrosunda olanlara göre bir miktar daha fazladır.

Mühendisin Yüksek Mühendis olması

Mühendislik fakültelerinden mezun olduktan sonra yüksek lisans (master) yaparak yüksek mühendis unvanını kazanan Mühendis, sadece ilave bir kademe ilerlemesinden yararlanır.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadrolara arasında Yüksek Mühendis kadrosu bulunmamaktadır. Yüksek Mühendisler, görev yaptıkları kurumlara ait Mühendis ve Başmühendis kadrolarında bulunabilmektedirler.  

Öte yandan, Yüksek Mühendis unvanını kazananların; görev yaptıkları kurumlardaki kadro unvanları, ek göstergeleri, özel hizmet tazminatı oranları, ek ödeme oranları, ek özel hizmet tazminat, oranları, yan ödeme puanları, emekliliğe ilişkin hakları ve aylık ücretleri (1 kademe ilerlemesinden kaynaklı artış hariç) değişmez.

Mühendisin Başmühendis olması

Devlet memuru olarak kamu kurum ve kuruluşlarının Mühendis unvanlı kadrolarında (yüksek mühendis veya mühendis unvanıyla) görev yapanların Başmühendis kadrosuna atanmaları durumunda, özlük haklarında bazı değişiklikler olmakta ve dolayısıyla aylık maaşları artmaktadır.

1 inci derece Mühendis kadrosunda görev yapan bir mühendis (veya yüksek mühendis) unvanlı Devlet memuru Başmühendis kadrosuna atandığında; yan ödeme puanı (225 puan) ve özel hizmet tazminatı oranı (8 puan) artmakta, ek göstergesi ve ek ödeme oranı ise değişmemektedir.

Mühendis veya yüksek mühendis eğitimli olarak, Başmühendis ve Mühendis kadrosunda bulunanların maaş unsurları ve net maaşı

2019 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara ve %15 oranında gelir vergisine göre, Başmühendis kadrosunda olanların aylık net maaşının aynı koşullardaki Mühendis kadrosunda görev yapanlara göre ne kadar fazla olduğu aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Kadro Unvanı

Derece / Kademe

Kıdem Yılı

Aylık Net Maaş

Başmühendis

1/4

25

5.908 TL

Mühendis

1/4

25

5.802 TL

Aylık Net Maaş Farkı

106 TL

NOT:

  • Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.
  • Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.
  • Çalışılan kurumlardan ve yerlerden kaynaklı ödeme farklılıkları (yan ödeme, ek tazminat, sosyal denge tazminatı gibi) dikkate alınmamıştır.
  • Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.
  • Yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya dahil edilmemiştir.
  • Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası primi kesintisi dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.