logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI GÖREVLENDİRMELERDE KAMU ÇALIŞANLARI AYDA YAKLAŞIK 14 BİN TL MAAŞ ALABİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 17Kamu görevlileri, uluslararası nitelikteki kurum/kuruluşların Türkiye’deki merkez veya temsilciliklerinde görevlendirildiklerinde, 2019 yılının ilk yarısında aylık net 13.582 TL maaş alabiliyor.

Stajyer memur olarak uluslararası kurum/kuruluşlarda görevlendirilen kamu görevlileri, kurumlar için her yıl belirlenen yurt dışına gönderilecek personel sayısı kontenjanından karşılanmaktadır.

Personelin stajyer olarak görevlendirilmesi

Kamu kurumlarının (merkezi idare kapsamındaki kurumların) personeli, Dışişleri Bakanlığınca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’de yerleşik merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilebiliyor.

Görevlendirilecek personelin Devlet memuru olması zorunlu olmadığından, kamu görevlisi olan diğer personelin de (askeri personel, akademik personel, sözleşmeli personel, işçi vb) bu kapsamda görevlendirilmesi mümkün olabiliyor.

Öte yandan, bu görevlendirmelerin süresi en çok 2 yıl olurken, gerek görülmesi halinde bu süre bir katına kadar uzatılabiliyor.

Kurumlar için her yıl belirlenen yurt dışına gönderilecek personel kontenjanından karşılanan bu görevlendirmeler, personelin kurumunun ilgili olduğu Bakanın onayı ile yapılmaktadır.

Ayrıca, bu kapsamda görevlendirileceklerin; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden (A) düzeyinde puan almış olmaları veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olmaları gerekiyor.

Stajyer olarak görevlendirilenlerin hakları

Uluslararası nitelikteki kurum/kuruluşların Türkiye’deki merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilenler, mali ve sosyal haklarını kendi kurumlarından almaya devam ederler.

**Aylıkları: İlgili personele mali ve sosyal haklar kapsamında asıl kurumları tarafından bir ayda yapılan toplam ödeme tutarının 104.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutardan az olması durumunda, aradaki fark herhangi bir vergi ve kesinti yapılmaksızın her ay asıl kurumları tarafından ayrıca ödenir.

2019 yılının ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre, stajyer memur olarak görevlendirilenlerin aylık net ücreti en az 13.582 TL olacak.

**Harcırahları: Görevlendirme ilgili personelin asıl görevine ilişkin memuriyet mahalli dışına yapıldığında, bu yere ilk gidişleri ve kurumlarına dönüşleri için asıl kurumları tarafından sürekli görev harcırahı ödeniyor.

**Yükümlülükleri: İlgili personel, stajyer memur olarak geçirdiği sürenin iki katı kadar süre mecburi hizmetle yükümlüdür.

Görevlendirildikleri süre bitiminde kurumlarında göreve başlamayanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar. Bunlar, kurumlarınca yapılmış olan (aylık ve yol giderleri dahil) bütün masrafları iki kat olarak geri öderler. Ayrıca, görevlendirme süresi bitiminde görevine başlamakla birlikte mecburi hizmetini bitirmeden ayrılan veya ceza alarak memurluktan çıkarılanlar, mecburi hizmetlerinin eksik kalan kısmıyla orantılı miktarı iki kat olarak ödemek zorundadırlar. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.