logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARI HER AY 1241 TL DENGE TAZMİNATI ALIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas6Kamu çalışanlarından bazılarına aylık maaşlarından ayrı olarak her ay ödenen “sosyal denge tazminatı”nın miktarı arttı.

Tavan tutarı en yüksek devlet memuru aylığı kadar olan sosyal denge tazminatının aylık miktarı, aylık katsayısının 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak %10,73 oranında artmasına bağlı olarak arttı.

Tazminattan yararlananlar

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmış olan il özel idaresi ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında görevli memur ve sözleşmeli(4/B) personel, sosyal denge tazminatından yararlanabiliyor. Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalanmamış olan mahalli idarelerdeki personel ise bu tazminatı alamıyor.

Tazminatın aylık miktarı, ilgili dönemin toplu sözleşmesinde belirlenen tavanı geçmemek üzere, ilgili mahalli idare (belediye veya il özel idaresi) ile bu yerde en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikası arasında yapılan sözleşmeyle belirleniyor.

2017 yılında imzalanan ve 2019 yılına ilişkin belirlemeler de içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmede, sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarının, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü kadar olacağı kararlaştırılmış bulunuyor.

Sosyal denge tazminatının miktarı 120 TL artacak

2018 yılının ikinci altı aylık döneminde aylık brüt “1.120,43 TL” olan Sosyal Denge Tazminatı tavan tutarı, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak 2019 yılının ilk yarısındaki aylar için brüt “1.240,67 TL”ye yükseldi.

Sosyal denge tazminatı ödemelerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapıldığından, 2019 yılının ilk yarısında, ilgili personele her ay ödenecek sosyal denge tazminatının net miktarı;

-Gelir vergisi oranı %15 olduğunda, en çok "1045 TL" olacak.

-Gelir vergisi oranı %20 olduğunda, en çok "983 TL" olacak.

Her personel alamıyor

Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalayan mahalli idarelerde görev yapan personele ödenen sosyal denge tazminatı, mahalli idareler dışındaki kamu kurumlarında ve sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalamayan mahalli idarelerde görev yapan kamu çalışanlarına ise ödenmiyor.

Sosyal denge tazminatına ilişkin ayrıntılar için  tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.