logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREVDEN AYRILIRKEN 1757 TL’NİZİ ALMAYI UNUTMAYIN

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 18Kurumlarıyla olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu görevlilerine bazı hallerde tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Emeklilik tazminatı ve ayrılma tazminatı olarak da bilinen bu tazminat, kamu görevlilerinden; emekliye ayrılanlara, kendilerine toptan ödeme yapılanlara, sözleşmesi feshedilenlere, görevine son verilenlere veya görev süresini dolduranlara ödenmektedir. Kapsamdaki çalışanların görevden ayrılmadan ölmesi halinde ise bu tazminat kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

Ödenecek Tazminat miktarı, kapsamdaki kamu çalışanlarının hepsi için aynı miktarda olup, belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

Tazminat ödemesinin kapsamında olanlar

Kamu görevlilerinden Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve 399 sayılı KHK'ya tabi olanlar ile kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlardan;

  • Emekliye ayrılanlara (kendi isteği ile veya re’sen),
  • Kendilerine toptan ödeme yapılarak kurumlarıyla ilişikleri kesilenlere,
  • Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlayıp da görevine son verilenlere (ceza ile son verme hali hariç),
  • Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olup da kendi kusurları olmaksızın sözleşmeleri feshedilenlere veya hizmet süreleri sona erenlere,
  • Terhis olan yedek subaylara

bu tazminat ödenmektedir.

Tazminat ne kadar?

Ayrılma tazminatı almaya hak kazanan kamu çalışanlarına (ölenlerin kanuni mirasçılarına) yapılacak ödemenin miktarı, her kamu çalışanı için (ilgili olunan dönemde) aynı miktarda olmaktadır.

Tazminat miktarı; “13.558 gösterge” rakamının görevden ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmakta ve bulunan brüt tutardan sadece binde 759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2019 yılının ilk yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, 1 Ocak 2019 - 30 Haziran 2019 döneminde görevden ayrılacak kamu çalışanlarına (görevden ayrılmadan ölenlerin ise yakınlarına) bir defaya mahsus olmak üzere net “1.757 TL” tazminat ödenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.