logo yeni

calisanlar2 copy

EK GÖSTERGESİ DAHA DÜŞÜK OLAN GÖREVE ATANANLAR, HANGİ EK GÖSTERGEDEN EMEKLİ OLUR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mudurKamu görevlilerinden Emekli Sandığı iştirakçisi olanlar, önceki görevlerine ait ek göstergeden daha düşük ek göstergeli görevlere atandıklarında, bazı hallerde emeklilik haklarını daha önce yararlanmış oldukları yüksek olan ek göstergeden alabilmektedirler.

15 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi bir görevde bulunmuş olan kamu görevlilerinin emeklilik yönüyle ek göstergeye hak kazanmaları hususu 5434 sayılı Kanunun ek maddelerinde (67, 73) düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler mülga olmakla birlikte, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 4 üncü maddesi uyarınca ilgilileri hakkında hüküm ifade etmeyi sürdürmektedir.

Bu yazımızda memurunyeri.com olarak, daha düşük ek göstergeli görevlere atananların önceki görevlerine ait yüksek olan ek göstergeye emeklilik yönüyle nasıl hak kazanabileceklerinden söz edeceğiz.

Atandığı görevden dolayı ek göstergesi düşenlerin, önceki görevlerinin ek göstergesinden emeklilikte yararlanması

5434 sayılı Kanunun (mülga) ek 67 nci maddesine göre;

**Emekli Sandığı iştirakçileri, daha önce bulundukları görevler için belirlenen ek göstergelerden daha düşük ek göstergeli ya da ek göstergesiz bir göreve atandıklarında, emeklilik bakımından yüksek olan ek göstergeden (önceki görevlerine ilişkin) yararlanabilmeleri için bazı şartların varlığı gerekmektedir.

**Daha önceki görevde yararlanılan ek gösterge rakamı ile halen bulunulan göreve yararlanılan ek gösterge rakamı arasında fark varsa (ek gösterge düşmüşse), bu farktan kaynaklanan kesenek ve kurum karşılığı tutarının tamamı ilgili personelin aylığından kesilerek karşılanırsa, ilgili personel yüksek olan ek göstergeden emeklilik bakımından yararlanabilir.  

**Ancak, bu uygulamadan yararlanabilmek için, ilgili personelin yüksek ek göstergeli görevde en az altı ay (altı kesenek) süreyle görev yapmış olması gerekir. Yüksek olan ek gösterge üzerinden 6 ay prim kesilmeden daha düşük ek göstergeli bir göreve atanmış olanların emeklilik işlemleri ise, atanmış oldukları göreve ilişkin daha düşük ek gösterge üzerinden yapılır.

Öte yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesi kapsamında daha düşük ek göstergeli bazı görevlere (örnek: müşavir, 1 nci derece uzman) atananların aylık ödemelerinde, eski görevlerinin daha yüksek olan ek göstergesi uygulanmakta ve emekli kesenekleri de yüksek olan bu ek gösterge üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle, bu kapsamda daha düşük ek göstergeli göreve atanan ve önceki görevinin yüksek olan ek göstergesinden yararlananların, emeklilik yönüyle önceki görevlerine ilişkin yüksek olan ek göstergeden yararlanabilmeleri için herhangi bir fark ödemeleri gerekmemektedir.   

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.