logo yeni

calisanlar2 copy

İŞE GELİNMEYEN GÜN SAYISI NASIL HESAPLANIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuzİzinsiz veya kabul edilebilir bir mazereti olmaksızın göreve gelmediği gün sayısına göre memur hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanmakta, ancak memurun göreve gelmediği gün sayısının hesabı konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Göreve gelmediği gün sayısına göre memur hakkında uygulanacak yaptırım

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;

**Göreve 1 ya da 2 gün gitmeyen memura, brüt aylığından 1/30 ila 1/8 arasında kesinti yapılmak suretiyle AYLIKTAN KESME cezası verilir.

**Göreve kesintisiz olarak 3, 4, 5, 6, 7, 8 ya da 9 gün gitmeyen memura, bulunduğu kademedeki ilerlemesinin 1, 2 veya 3 yıl durdurulması suretiyle KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI cezası verilir. Buradaki gün sayısı hesaplana, göreve kesintili olarak gidilmeyen (1 veya 2 gün) süreler dahil edilmez.

**Göreve kesintisiz 10 gün gitmeyen memur, yazılı müracaatının varlığı aranmadan ÇEKİLME isteğinde bulunmuş sayılır. Buradaki gün sayısı hesaplana, göreve kesintili olarak gidilmeyen (1-9 gün) süreler dahil edilmez.

**Bir takvim yılında toplam (kesintili) 20 gün göreve gitmeyen memura, bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA cezası verilir.

Memurun göreve gelmediği günlerin hesabı

İzinsiz veya kabul edilebilir mazereti olmaksızın göreve gelmeyen memurun, göreve kesintisiz gelmediği gün sayısı hesabının, özellikle araya haftasonu tatili veya resmî tatilin girdiği durumlarda nasıl yapılacağı konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Örneğin; göreve cuma günü gelmeyip izleyen pazartesi günü gelen memurun kaç gün göreve gelmemiş sayılacağı ya da göreve cuma günü gelmeyip izleyen salı günü gelen memurun kaç gün göreve gelmemiş sayılacağı konusunda farklı değerlendirmelere rastlanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda; pazartesi günü göreve gelen memuru 1 gün (cuma), salı günü göreve gelen memuru ise 4 gün (cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi) kesintisiz göreve gelmemiş sayan yaklaşımların yanı sıra pazartesi günü göreve gelen memuru 1 gün (cuma), salı günü göreve gelen memuru ise 2 gün (cuma ve pazartesi) kesintisiz göreve gelmemiş sayan yaklaşımlara da rastlanmaktadır.

Ayrıca, memur hakkında çekilmiş sayılma yaptırımı uygulanması sonucunu doğuran göreve kesintisiz gelinmeyen gün sayısı hesabında, 10 uncu günün hafta sonu günlerine denk geldiği durumlarda izleyen pazartesi günü göreve başlayan memurun çekilmiş (müstafi) sayılıp sayılmayacağı konusunda da tereddütler oluşabiliyor.

Kesintisiz olarak göreve gelinmeyen sürenin hesabı

İzinsiz veya kabul edilebilir bir mazereti olmaksızın göreve gelmeyen memurun kesintisiz olarak göreve kaç gün gelmediğinin hesabında, bazı kurumlar sadece çalışılan günleri dikkate alırken, bazı kurumlar ise tatil günlerini de dikkate alabilmektedir.

Ancak, Devlet Memurları Kanununun konuyla ilgili düzenlemelerine baktığımızda; “göreve gelmemek”, “görevin terk edilmesi” gibi kavramların varlığını görmemiz nedeniyle, memurun göreve gelemeyeceği günlerin (tatil günlerinin), memurun göreve gelmediği günlere dahil edilemeyeceği sonucuna ulaşmaktayız.

Bu itibarla;

-Göreve gelinmeyen günler hesaplanırken, memurun emsallerinin normal koşullarda göreve gelmeleri gereken günlerin esas alınması, emsali memurların normal koşullarda göreve gelmedikleri günlerin ise dikkate alınmaması gerektiğini,

-Emsali memurların normal koşullarda göreve gelmedikleri günlerin, memurun göreve gelmediği günlerin hesaba katılmamasının, göreve kesintisiz gelinmeyen günlerin kesintisiz olma durumunu etkilemeyeceğini,

değerlendirmekteyiz.

Örnek bir Karar için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.