logo yeni

calisanlar2 copy

2018 SONRASI İŞE GİRECEK OLANLAR KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personelKamu görevlilerinin emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılması, belli bir hizmet süresini ve aynı zamanda belli bir yaşı tamamlaması halinde mümkün olabiliyor.

20 hizmet yılını doldurmuş olan kadın ve 25 hizmet yılını doldurmuş olan erkek memurun emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılmasında yaş şartı daha önce aranmazken, 08 Eylül 1999 tarihinden sonra söz konusu hizmet şartını yerine getirenler bakımından emeklilik için ayrıca belli bir yaş şartı da getirilmiş bulunuyor.

Mevcut düzenlemede, memurların emekli aylığına hak kazanabilmesi; işe giriş tarihlerine, hizmet süresine ve cinsiyetlerine göre değişen yaş şartının gerçekleşmesi halinde mümkün olabilmektedir.

Emeklilik için yaş şartı

Devlet memurlarının emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilmesi için (malullük, engellilik, fiili hizmet zammından yararlanma, bazı mesleklerde bulunanlar için özel kanunlarla şartlar getirilmiş olma gibi haller dışında), gerekli prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmaları ve bununla birlikte cinsiyetlerine göre aranan yaşa ulaşmış olmaları gerekiyor.

2018 yılında işe girenler/girecek olanlar için emeklilikte aranan yaş şartı

2018 yılında işe giren veya girecek olan;

 -Kadın memur, en erken 62 yaşını doldurduğunda, emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

 -Erkek memur, en erken 64 yaşını doldurduğunda, emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

Ayrıca, 2018 yılından sonra işe gireceklerin emekli aylığı alabilecek şekilde emekli olabilmesi ise daha yüksek yaş şartını gerektirecek.

2018 yılından sonra işe girecek olanlar için emeklilikte aranan yaş şartı

a-Kadın memurlar:

**2019 veya 2020 yılarında işe girerler ise en erken 63 yaşını doldurduklarında,

**2021 veya 2022 yılarında işe girerler ise en erken 64 yaşını doldurduklarında,

**2023 ve daha sonraki yıllarda işe girerler ise en erken 65 yaşını doldurduklarında,

emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

b-Erkek memurlar:

**2019 ve daha sonraki yıllarda işe girerler ise en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.