logo yeni

calisanlar2 copy

KİMLER BAKAN MÜŞAVİRİ OLABİLİR VE NE KADAR MAAŞ ALIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mudurCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle birlikte mevcut bakanlık müşavirlerinin görevleri sonlandırılırken, teşkilat yapıları yeniden düzenlenen bakanlıklarda bakan müşaviri istihdamı da mümkün oluyor.

1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında, Bakanlıklarda sayısı 15’i geçmemek üzere “Bakan Müşaviri” istihdam edilebiliyor.

Bakan Müşaviri istihdamı

Bakanlıklarda, özel önem ve öncelik taşıyan konularda bakana danışmanlık yapmak üzere bakan müşaviri atanabiliyor. Bakan müşavirleri doğrudan bakana bağlı olarak çalışıyor.

Bakan Müşaviri kadrosuna atamada; herhangi bir eğitim şartı, kamu ya da özel sektörde hizmet süresi şartı, KPSS’ye girmiş olma veya başka bir sınav şartı aranmıyor. Bakan, memur olabilmek için gerekli genel şartları taşıyanlardan, tercih ettiği kişiyi Bakan Müşaviri kadrosuna atayabiliyor.

Bakan Müşavirinin görev süresi

Bakan müşaviri kadrosuna atananlar, bakanın görev süresiyle sınırlı olarak görev yapıyor. Bakanın görevi sona erdiğinde, bakan müşavirinin görevi de sona eriyor. Ancak,  bakanın görev süresi dolmadan Bakan Müşavirinin görevden alınması da mümkün.

Bakan Müşaviri kadrosuna atanmış olmak, kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer herhangi bir kadro, pozisyon ve göreve atanma veya kamuda herhangi bir statüde çalışma açısından kazanılmış hak teşkil etmiyor.

Bakan müşaviri kadrosuna açıktan atananlar, görevleri sona erdiğinde veya görevden alındıklarında memuriyetle ilişikleri de kesiliyor.

Kamu görevlisi iken bakan müşavirliğine atananlar ise, görevleri sona erdiğinde veya görevden alındıklarında, 1 ay içinde (yönetici kadro, pozisyon ve görevleri hariç olmak üzere) önceki kadro veya pozisyonlarına atanıyor.

Bakan Müşavirlerinin özlük hakları

Bakan müşaviri kadrolarında görev yapanlar, mevzuatta bakanlık müşaviri kadrosu için öngörülen mali ve sosyal hak ve yardımlardan aynı usul ve esaslar dahilinde yararlanıyor. Emeklilik hakları bakımından da bakanlık müşavirine denk kabul ediliyorlar.

Bakan Müşaviri unvanlı kadroya açıktan atanan ve başka bir hizmeti bulunmayan lisans mezunu birisi, 2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan katsayılara göre (%15 gelir vergisi diliminde) aylık net “8.737 TL” maaş alabiliyor.

Maaş hesaplaması, eş ve çocuk nedeniyle aile yardımı ile asgari geçim indiriminden yararlanmayan “Bakan Müşaviri” esas alınarak yapıldığından, eşi çalışmayan ve/veya çocuğu olanların yukarıda belirtilen maaş rakamına eklemesi gereken net tutarlar için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.