logo yeni

calisanlar2 copy

EK GÖSTERGENİZİN 2200’DEN 3000’E ÇIKMASI SİZE NE YARAR SAĞLAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 5Aylık maaş ve özellikle de emekli maaşı ile emekli ikramiyesine olan etkisinden dolayı, haklarında geçerli olan ek göstergenin özellikle de bulundukları unvanın 1.derecesi için artırılmasını isteyen Devlet memurlarından bazılarının bu konudaki beklentisi sürüyor.

Devlet memurları hakkında geçerli olan ek göstergenin artması, emekli aylığı ile emekli ikramiyelerini artırırken, çalışırken aldıkları aylık net maaş miktarını ise bazı istisnai durumlarda azaltmaktadır.

Haklarında 1 inci derecede 2200 olan ek gösterge 3000’e yükseltilirse, ilgili personelin aylık net maaşı ve emeklilik haklar artacak.

Bu çerçevede; 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığına tabi bir göreve başlamış olan, kanılmış hak ve emekli keseneği yönüyle 1/4 seviyesinde olan, 30 yıl hizmeti bulunan ve ek göstergesi 2200 olan Devlet memurlarının ek göstergesinin 3000’e yükseltilmesi durumunda aylık ve emeklilik haklarının nasıl değişeceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Tablodaki hesaplama, 2018 yılının ikinci yarısında geçerli olan katsayılar esas alınarak yapılmıştır.

Ek göstergenin 2200’den 3000’e çıkmasının memura etkisi

Aylık Net Maaşa etkisi

67 TL artar

Emekli Aylığına etkisi

79 TL artar

Emekli İkramiyesine etkisi

2.831 TL artar

*Aylık maaş hesabında, ilgili memurun %15’lik gelir vergisi diliminde olduğu varsayılmıştır.

*2018 yılının ikinci yarısı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

*Tablo, 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olan Devlet memurlarına ilişkindir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.