logo yeni

HANGİ SÜRELER MEMURLARIN ALACAĞI EMEKLİ İKRAMİYESİNİN MİKTARINI ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekliDevlet memurlarına, emekli aylığı almaya hak kazanmak suretiyle emekliye ayrıldıklarında ödenecek ikramiyenin miktarı, memurun çalışma hayatında geçirdiği bazı süreler dikkate alınarak hesaplanıyor.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu, bu Kanuna tabi memurlara ödenecek emekli ikramiyesinin hesabında hangi sürelerin dikkate alınacağını belirlemiştir.

İkramiye ödemesinde esas alınacak sürenin yıl, ay ve gün sınırı

Emekli aylığı almaya hak kazanacak şekilde (hizmet ve yaş şartını doldurarak) emekliye ayrılan Devlet memurlarına, ikramiye ödemesine esas hizmet süresinin her tam yılı karşılığında emekli ikramiyesi ödenmektedir. Ödenecek ikramiye hesaplanırken de, memurun çalışırken aldığı son maaşında emekli keseneğine esas matrah olarak hesaplanmış olan tutar, ikramiye yılı sayısı ile çarpılmaktadır.

Öte yandan, emekli ikramiyesi ödemesinde hizmet süresi üst sınırı bulunmamakla birlikte, ikramiye ödenecek hizmet sürelerinin sadece tam yıl olanları dikkate alınmakta, tam yıldan artan ay ve günler için ise ikramiye hesaplanmamaktadır.

Örneğin, hizmet süresi 32 tam yıl olan memur ile hizmet süresi 32 yıl 11 ay 29 gün olan memurun her ikisine de 32 yıl karşılığında emekli ikramiyesi ödenmektedir.

Hangi hizmet süreleri ikramiye hesabına dahil ediliyor?

Devlet memurlarının, memuriyette geçirdikleri sürelerin tamamı ile memuriyet dışında geçirdikleri bazı süreler, alabilecekleri emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınıyor.

Memurun emekli ikramiyesi hesaplanırken;

-Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığı Kanununa tabi geçirdikleri sürelerin tamamı dikkate alınır.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığına Kanununa tabi olmadan sigortalı olarak geçirdikleri sürelerin (bu sürelere ilişkin görevlerden kıdem tazminatı almayı gerektirecek şekilde ayrılınmış ve bu sürelerden dolayı kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı, ikramiye ve benzeri tazminat alınmamış olan kısmının) tamamı dikkate alınır.

Bazı süreler emekli ikramiyesi hesabına dahil edilmiyor

Devlet memurlarının, memuriyet dışında kamu kurum ve kuruluşlarında geçirdikleri sürelerin bazıları ile serbest olarak veya özel sektörde geçirdikleri süreler emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınmıyor.

Memurun emekli ikramiyesi hesaplanırken;

-Özel sektörde geçirdikleri (SSK primleri ödenmek suretiyle) hizmet süreleri dikkate alınmaz.

-Serbest çalışarak geçirdikleri (BAĞ-KUR primi ödemek suretiyle) hizmet süreleri dikkate alınmaz.

-Kamuda Emekli Sandığı Kanununa tabi olmadan sigortalı olarak geçirdikleri sürelerin, bu sürelere ilişkin görevlerden kıdem tazminatı (iş sonu tazminatı) alamayacak şekilde ayrılmış olunan kısımları ile karşılığında kıdem tazminatı(iş sonu tazminatı, ikramiye ve benzeri tazminat) alınmış olan kısımları dikkate alınmaz.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında Emekli Sandığına Kanununa tabi olmadan sigortalı olarak geçirdikleri sürelerin; bu sürelere ilişkin görevlerden kıdem tazminatı alamayacak şekilde ayrıldıkları kısımları ile kıdem tazminatı alabilecek şekilde görevden ayrıldığı sürelerin kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı, ikramiye ve benzeri tazminat alınmış olan kısımları dikkate alınmaz.

Öte yandan, emekli ikramiyesi aldıktan sonra yeniden çalışmaya başlayanların tekrar emekliye ayrılmaları durumunda, kendilerine ve ölümleri halinde hak sahiplerine sadece sonradan geçen hizmet süreleri için emekli ikramiyesi ödenir.

-Emekli ikramiyesi aldıktan sonra yeniden memuriyete girenlerin tekrar emekliye ayrılmaları durumunda, daha önce emekli ikramiyesi hesabına dahil edilmiş olan hizmet süreleri dikkate alınmaz.

Emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplamak için tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.