logo yeni

KAMU ÇALIŞANLARININ BAŞKA KURUMLARDA GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 6Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemine geçiş öncesinde çıkarılan son KHK olan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, statülerine bakılmaksızın kamu çalışanlarının başka kurumlarda geçici görevlendirilmesine ilişkin hususları da düzenledi.

Yapılan düzenlemeye göre, kamu kurum veya kuruluşlarında bir kadro veya pozisyona dayalı olarak istihdam edilenler (hâkim ve savcılar ile bu meslekten sayılanlar hariç), statülerine bakılmaksızın ve kurumlarının muvafakatiyle bir yılı geçmemek üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçici görevlendirilebilecek. Görevlendirme süresi her defasında en çok birer yıl olarak uzatılabilecek.

Memur ve sözleşmeli personelin başka kurumlarda geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanınca yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenecek.

Geçici görevlendirme uygulamalarıyla ilgili olarak kanunlarda yer alan hükümler ise saklı olacak.

Geçici görevlendirmede personelin isteği

6 aya kadar olan görevlendirmelerde personelin istekli olup olmadığına bakılmazken, toplamda 6 ayı geçen görevlendirmeler için personelin muvafakatinin alınması gerekiyor.

Geçici görevlendirilenlerin hakları

a) Aylıklı izinli görevlendirme:

  • Başka bir kamu kurum veya kuruluşunda geçici görevlendirilenler, mali ve sosyal hak ve yardımlarını asıl kurumlarından alacak. Personel, geçici görev süresince asıl kurumlarında aylıklı izinli sayılacak.
  • Bu şekilde görevlendirilen personelin Sosyal Güvenlik Kurumu ile olan ilişkileri kendi kurumlarındaki statülerine göre devam edecek.
  • Bu kapsamda aylıklı izinli olarak görevlendirilenler, görevlendirildikleri kurumların mevzuatına uymakla zorunda olacak.

b) Aylıksız izinli görevlendirme:

  • Başka bir kurum veya kuruluşuna ait kadro veya pozisyonda geçici görevlendirilenler, görevlendirildikleri kadro veya pozisyon için öngörülen mali ve sosyal hak ve yardımlardan emsali personel gibi faydalandırılacak. Bu şekilde görevlendirilenler geçici görevleri süresince kumlarından aylıksız izinli sayılacak.
  • Bu kapsamda görevlendirme yapılabilmesi için, görevlendirilecek personelin, görevlendirileceği kadro veya pozisyona asaleten atanmada aranan (asaleten atanmada sınav şartı aranılan kadro veya görevler için bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olma dahil) tüm şartları bir arada taşıması gerekecek.
  • Bu şekilde görevlendirilen personelin Sosyal Güvenlik Kurumu ile olan ilişkileri kendi kurumlarındaki statüleri dikkate alınarak devam ettirilecek.
  • Geçici görevlendirilenlerin özlük hakları devam edecek ve geçici görev süreleri terfi ve emekliliklerinde hesaba katılacak. Geçici görevlendirildikleri kurumda geçirdikleri süreler kendi kurumlarında geçmiş sayılacak.(akademik unvanların kazanılması için gerekli şartlar hariç)
  • Bu kapsamda aylıklı izinli olarak görevlendirilenler, görevlendirildikleri kurumların mevzuatına uymakla zorunda olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.