logo yeni

NAKLEN ATANAN MEMURUN SÜREKLİ GÖREV HARCIRAHI NASIL HESAPLANIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurYurtiçinde memuriyet mahalli dışındaki bir yere kurumu içinde veya başka kuruma sürekli görevle atanan Devlet memuruna;  yol masrafı, gündelik, aile masrafı ve yer değiştirme masrafından oluşan “sürekli görev harcırahı” ödenmektedir.

Başka yere naklen atanan memura ödenecek sürekli görev harcırahının miktarı; ilgili memur hakkında geçerli olan gündelik miktarı, aile üyelerinin sayısı, eşin memur olup olmaması ve gidilecek yerin uzaklığı gibi hususlara bağlı olarak değişebilmektedir.

Yurtiçinde sürekli görev yolluğu

6245 sayılı Harcırah Kanunu, sürekli görevle yurtiçinde başka yere atanan memura ödenecek harcıraha ilişkin unsurları ve bu unsurlara bağlı ödemelerin nasıl olacağını belirlemiştir.

Buna göre, yurtiçinde memuriyet mahalli dışına sürekli görevle atanan memura;

**Yol masrafı ödenir.

Memura, eski görev yerinden yeni görev yerine gidişte kullanacağı mutad taşıt aracına ait ücret ödenir. (otobüs bilet ücreti)

**Gündelik ödenir.

Memurun eski görev yerinden yeni görev yerine gidişinde yolda geçireceği her gün için, hakkında geçerli olan gündelik miktarı ödenir. (2018 yılına ilişkin gündelik tutarları için tıklayınız…)

**Aile masrafı ödenir.

Memura ödenen yol masrafı ve gündelik tutarı ile aynı miktarda olmak üzere, aile fertlerinin her biri için de ödeme yapılır. Bu ödeme yapılırken aile fertlerinin sayısına bakılmaz. (Aile fertleri; memurun, harcırah verilmesini gerektiren olay sırasında evlilik bağıyla bağlı olduğu eşi ile bakmakla yükümlü olduğu çocukları, anne ve babası ile erkek ve kız kardeşlerinden oluşur)

Ancak, memurun eşi de memur ise aile masrafının hesabına eş dahil edilmez.

**Yer değiştirme masrafı ödenir.

Memur için, gündeliğinin 20 katı ile gidilecek yerin uzaklığı esas alınarak her kilometre/denizmili için gündeliğinin %5’i ödenir. Ayrıca, memurun harcıraha müstahak aile fertlerinin her biri için (en çok 4 kişi için) memurun gündeliğinin 10 katı ödenir.

Ancak, memurun eşi de memur ise yer değiştirme masrafının hesabına eş dahil edilmez.

Sürekli görev harcırah ödemesine dair bazı hususlar

Sürekli görev harcırahı hesaplanırken;

-Memurun atandığı yere gidip gelmeye en uygun ve kullanılması mutat olan yol ve taşıt aracı esas alınır.

-Anne ve babası ile kardeşlerinden dolayı memura ödeme yapılabilmesi için, memurun bu kişilere bakmakla yükümlü olduğuna ve aynı konutta oturduklarına dair belge ibraz etmesi gerekir.

-Yolda geçen günler için memura ve aile ferlerine ödenecek gündelik tutarı, seyahat edilen aracın hareket saati ile gidilecek yere varış saatine göre belirlenir; her 24 saat 1 gün, 24 saatten az süreler 1 gün, 24 saati aşan ve tam gün olmayan süreler de ayrı 1 gün kabul edilerek bulunan gün sayısına göre gündelik ödenir.

-Hesaplanan harcırah tutarı üzerinden sadece %0,759 (binde 7,59) oranında damga vergisi kesilir.

Harcırah ödenecek olan memurun eşinin de memur olması

Memurun atandığı yere eşi (memur) de atanmışsa, eş için yapılacak harcırah ödemelerinde eşin müstahak olduğu gündelik esas alınır ve eşin ilgili olduğu kurum tarafından; yol (taşıt) masrafı ve yolda geçen süreler için gündelik ile gündeliğin 20 katı ve gidilecek yere kadar olan mesafe esas alınarak her kilometre/denizmili için gündeliğinin  %2,5’u tutarında yer değiştirme masrafı ödenir.

Ancak, memurun eşinin başka yere (memurun atandığı yer dışında bir yere) atanmışsa, eş için yapılacak harcırah ödemelerinde eşin müstahak olduğu gündelik esas alınır ve eşin ilgili olduğu kurum tarafından; yol (taşıt) masrafı ve yolda geçen süreler için gündelik ile gündeliğin 20 katı ve gidilecek yere kadar olan mesafe esas alınarak her kilometre/denizmili için gündeliğinin  %5’i tutarında yer değiştirme masrafı ödenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.