logo yeni

MEMURUN DİSİPLİN CEZASININ ÖZLÜK DOSYASINDAN SİLİNMESİ NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 2657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlar hakkında verilen disiplin cezalarının bazı hallerde özlük dosyalarından silinebilmesine de imkan tanımaktadır.

Memur hakkında verilen disiplin cezasının silinebilmesi için, süre şartının yanı sıra başka bazı şartların varlığı da gerekiyor.

Disiplin cezalarının silinmesinde süre şartı

Devlet memurları hakkında verilen bir disiplin cezasının özlük dosyasından silinebilmesi için, verilen;

*Uyarma cezasının uygulanmalarından itibaren en az 5 yıl geçmiş olması gerekir.

*Kınama cezasının uygulanmalarından itibaren en az 5 yıl geçmiş olması gerekir.

*Aylıktan kesme cezasının uygulanmalarından itibaren en az 10 yıl geçmiş olması gerekir.

*Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının uygulanmalarından itibaren en az 10 yıl geçmiş olması gerekir.

Disiplin cezalarının silinmesinde süre şartı dışındaki şartlar

Devlet memuru hakkında verilen ve özlük dosyasına işlenmiş olan bir disiplin cezasının silinebilmesi için yukarıda belirtilen süre şartının yanı sıra;

-Disiplin cezasının silinmesi için memurun atamaya yetkili amirine başvuruda bulunmuş olması gerekir.

-Memurun, disiplin cezası verilmesinden sonraki süredeki davranışlarının, disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesi talebini haklı gösterecek nitelikte olması gerekir.

-Disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesinin, atamaya yetkili amir tarafından uygun görülmüş olması gerekir.

Disiplin cezasının silinmesi

Disiplin cezasının özlük dosyasından silinebilmesi için gerekli süre dolduktan sonra memur tarafından disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesi talep edildiğinde, konuyu değerlendiren atamaya yetkili amir, disiplin cezasının uygulanmasından itibaren geçen süredeki tutum ve davranışlarının memurun talebini haklı kılmadığına kanaat getirmesi durumunda memurun talebini reddebilir. Bu değerlendirmenin yapılmasında atamaya yetkili amirlere takdir hakkı tanınmıştır.

Konuya ilişkin bir örnekte; aldığı kınama cezasının uygulanmasından itibaren 5 yıl geçtikten sonra  atamaya yetkili amirine başvurarak disiplin cezasının özlük dosyasından silinmesini isteyen memurun  talebi, söz konusu ceza verildikten sonra iki ayrı disiplin cezası daha almış olduğu gerekçesiyle atamaya yetkili amir tarafından reddedilmiş, bu işleme karşı açan davada ise yapılan işlem hukuka uygun görülerek dava reddedilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.