logo yeni

HİZMET SÜRESİNİN, MALİ HAKLAR DIŞINDA MEMURA HANGİ YARARI VAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel4Devlet memurlarının memuriyette geçirdikleri süreler ile memuriyet dışında geçirmiş oldukları bazı süreler, mali haklar dışında başka bakımlardan da kendilerini etkileyebilmektedir.

Hizmet süresinin, mali haklara olan etkisi dışında memurlar için taşıdığı öneme ilişkin olarak  memurunyeri.com olarak tespit ettiğimiz hususlardan bazıları şunlar:

İzin hakkını etkiliyor

Devlet memurlarının hizmet süresi, yıllık izin ve aylıksız izin haklarını etkileyebilmektedir.

**Yıllık izne etkisi: Devlet memurlarının yıllık izin süresi belirlenirken hizmet süresi esas alınmakta ve 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) hizmeti olanlara 20 gün, 10 yıldan fazla hizmeti olanlara ise 30 gün süre ile yıllık izin kullanabilme hakkı tanınmaktadır. Hizmeti 1 yıldan az olanlara ise yıllık izin hakkı tanınmamıştır.

**Aylıksız izne etkisi: Devlet memurlarının yıllık izin süresinin hesabında esas alınan hizmet sürelerinin 5 yılı aşmış olması durumunda,  istemeleri halinde memuriyetleri boyunca ve en fazla iki defada kullanmak üzere toplam bir yıl süre ile aylıksız izin kullanma hakları bulunmaktadır.

Bazı kadrolara atanmayı etkiliyor

Bazı hizmet sınıflarına dahil unvanların ilk dört derecede bulunan kadrolarına atanmada, memurların bazı hizmet süresine sahip olmaları şartı da aranıyor.

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri ile Sağlık Hizmetleri sınıfları dışındaki hizmet sınıfları kapsamındaki 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolara (torba kadrolar), derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın memurun atanmasında;

-1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,

-1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,

-3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,

hizmet ve yükseköğrenim görmüş olma şartları da aranmaktadır. Ayrıca, 4 yıldan az süreli yükseköğrenim görenlerde aranan hizmet süresi şartı iki yıl daha fazla olmaktadır.

Görevde yükselmeyi etkiliyor

Devlet memurlarının görevde yükselme suretiyle atama yapılan kadrolar için açılacak sınavlara girebilmeleri, bazı hizmet süresi şartlarını taşımalarını gerektirmektedir.

İlgili kurumların özel yönetmeliklerinde belirlenmiş olması kaydıyla, görevde yükselme sınavına başvuracak personelin, atama yapılacak kadro için aranan bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda ya da alt görevlerde belli bir süre çalışmış olması şartını taşıması gerekmektedir. Ancak, görevde yükselme suretiyle atanacakların, atamanın yapılacağı kurumda en az altı ay hizmetinin bulunması  (ilan edilen kadro veya pozisyon için aranacak bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç) zorunlu tutulmaktadır.

Öte yandan, görevde yükselme sınavları sonucunda personelin başarı puanlarının eşit olduğu durumlarda, hizmet süresi fazla olan personele başarı sıralamasında daha üstte yer verilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.