logo yeni

ESKİ GÖREVİN YÜKSEK OLAN EK GÖSTERGESİNDEN EMEKLİ OLMAK İÇİN NE KADAR FARK ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 15Devlet memurunun atandığı yeni görevine ait ek göstergenin daha önce bulunduğu görevde hak ettiği ek göstergeden düşük olduğu durumlarda, ek gösterge farkından kaynaklı primleri ödemesi durumunda, emeklilik haklarının belirlenmesinde yüksek olan ek gösterge esas alınıyor.

Konuya ilişkin düzenleme 5434 sayılı Kanunun ek 67 ve ek 73 üncü maddelerinde düzenlenmiş, ancak bu maddeler mülga olmasına rağmen, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 4 üncü maddesi hükümleri uyarınca ilgilileri hakkında uygulanabilmektedir.

Yüksek ek göstergeden emekli olabilmek için ödenecek fark

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlamış olan Devlet memurlarının, emeklilik bakımından hak kazandıkları ek göstergeden daha düşük ek göstergeli bir göreve atanması durumunda, yüksek olan ek göstergeden (eski görevlerine ilişkin ek göstergeden) emeklilik hakları bakımından yararlanabilmeleri, bazı şartların varlığı halinde mümkün olabilmektedir.

5434 sayılı Kanunun ilgili mülga hükümlerine göre, daha önceki bir görevden dolayı yararlanılan ek gösterge rakamı ile halen bulunulan göreve ilişkin ek göstergeden daha yüksek ise; aradaki farktan kaynaklanan kesenek ve kurum karşılığı tutarının tamamının ilgili personelin aylığından kesilmesi durumunda, emeklilik yönüyle ilgili hakkında yüksek olan ek gösterge uygulanır.

Ancak, ilgili personelin bu kapsamda ek gösterge farkına ilişkin primleri ödeyerek emeklilikte yüksek olan ek göstergeden yararlanabilmesi için, yüksek ek göstergeli görevde en az altı ay (altı defa kesenek ödenmiş olması) süreyle görev yapmış olması gerekir.

Öte yandan, ilgili personelin bulunduğu görevde en az 6 ay çalışmaksızın daha düşük ek göstergeli bir göreve atanması durumunda ise, emeklilik haklarının belirlenmesinde atanmış oldukları göreve ait ek gösterge (düşük olsa bile) esas alınmaktadır (bu husus, belediye başkanlığına seçilen veya atananlar hakkında bazı hallerde uygulanmıyor).

Eski görevin yüksek olan ek göstergesinden yararlanmak için ödenmesi gereken bazı farklar

Eski Ek Göstergeniz

Yeni Ek Göstergeniz

Eski görevinizin daha yüksek olan ek göstergesinden emeklilikte yararlanabilmeniz için her ay ödemeniz gereken prim farkı*

6400

3600

295 TL

6400

3000

541 TL

6400

2200

572 TL

3600

3000

246 TL

3600

2200

277 TL

3000

2200

31 TL

*2018 yılının ilk altı ayında ödenecek aylık kesenek farkı miktarı.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.