logo yeni

KAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARININ EMEKLİLİK YAŞ HADDİ UZATILABİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu, Sandık iştirakçilerinin görevleriyle ilişiklerinin kesilmesi gereken üst yaş sınırını belirlerken, farklı görevler için farklı yaş hadleri getirmiş ve bazı personel için belirlenen yaş haddinin bazı hallerde yükseltilebileceğini de hükme bağlamıştır.

Emekli Sandığı iştirakçilerinin görevleriyle ilişiklerinin kesilmesi gereken yaş haddi genellikle 65 yaşının dolması olarak benimsenirken, bazı görevlerde bulunanlar için daha düşük ya da daha yüksek yaş hadleri de getirilmiştir. Ayrıca, belirlenen yaş hadlerinin bazı personel için belli hallerde uzatılması da söz konusu olabilmektedir.

Kimlerin emeklilik yaş haddi uzatılabiliyor?

Bazı görevler için getirilmiş olan istisnalar dışında, Emekli Sandığı iştirakçilerinin görevleriyle ilişiklerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi 65 yaşının dolduğu tarihtir.

Ancak, bazı görevlerde bulunanlar için geçerli olan yaş haddi, ilgili amirlerinin takdiriyle yükseltilebiliyor. Öte yandan, amirlerine yaş haddini yükseltme konusunda yetki verilmemiş olanların yaş haddinin yasal düzenlemelerle yükseltilmesi mümkün olabiliyor.

Emeklilik yaş haddinin uzatılması

-Üniversite öğretim üyelerinin 67 olan yaş sınırı, kendi istekleri ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile sözleşmeli olarak 75 yaşına kadar uzatılabiliyor.

-Posta, telgraf ve telefon hat başbakıcıları ve başdağıtıcıları ile hat bakıcıları ve dağıtıcılarının 55 olan yaş sınırı, görevlerine kalmalarında yarar görülenler için (birer yıllık sürelerle olmak üzere) 5 yıla kadar uzatılabiliyor.             

-Gümrük muhafaza memurları için 55 olan yaş sınırı, görevlerine kalmalarında yarar görülenler için (birer yıllık sürelerle olmak üzere) 5 yıla kadar uzatılabiliyor.             

-Gümrük muhafaza kısım amirlerinin 60 olan yaş sınırı, görevlerine kalmalarında yarar görülenler için (birer yıllık sürelerle olmak üzere) 5 yıla kadar uzatılabiliyor.             

-Yarbay ve daha aşağı rütbelerdeki yardımcı sınıf subay ve yardımcı sınıf astsubayların emeklilik yaş sınırı, seferin gereği olarak lüzum görüldüğü takdirde, 60 yaşını geçmemek kaydıyla 10 yıla kadar uzatılabiliyor.

-Milli İstihbarat Teşkilatı personelinin (müsteşar hariç) yaş sınırı, görevlerine kalmalarında yarar görülenler için (birer yıllık sürelerle olmak üzere) 5 yıla kadar uzatılabiliyor.             

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.