logo yeni

3600 EK GÖSTERGE ARTIŞI OLURSA KİM NE KADAR ETKİLENİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 1524 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçimler kapsamında partisinin seçim beyannamesi programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, “Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız.” dedi.

Halen bulundukları unvanlarda aylık ve/veya kadro seviyesi itibariyle 1.derecede görev yapan Devlet memurlarının büyük bir kısmı hakkında 2200 veya 3000 ek gösterge uygulanmaktadır. Bu Devlet memurları arasında; bazı emniyet mensupları, bazı sağlık personeli, öğretmenler, avukatlar, bazı din görevlilerinin yanı sıra şube müdürleri ve müdür yardımcıları ile çok sayıda unvanda görev yapanlar da bulunmaktadır.

Ek gösterge artışı yapılması durumunda, bunun hangi unvanları kapsayacağı şimdiden bilinmemekle birlikte, ek gösterge artışı yapılacağına ilişkin açıklama, bulundukları unvanların 1.derece kadrosu için halen 2200 veya 3000 ek gösterge belirlenmiş olan Devlet memurlarını umutlandırdı.

Ek gösterge artışı memurları nasıl etkiler?

Aylık maaş miktarı ile emekli maaşı ve emekli ikramiyesi miktarı üzerinde etkili olmasından dolayı, Devlet memurları da özellikle bulundukları unvanın 1.derece kadroları için geçerli olan ek göstergelerin artırılmasını istemektedirler.

Ek göstergedeki artış, ilgili memurun aylık maaşı ile emekli aylık ve ikramiyesini artırırken, bazı ek gösterge artışları ise aylık net maaşı düşürebilmektedir.

Bu yazımızda, Devlet memurlarından; 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığına tabi bir göreve başlamış olan, aylık/kadro derecesi 1 olan, emekli keseneğine esas aylık seviyesi 1/4 olan ve 30 yıl hizmeti bulunanların, halen 2200 veya 3000 olan ek göstergelerinin 3600 seviyesine yükseltilmesi halinde özlük haklarının nasıl etkileneceğine değinilecektir.

Ek gösterge artışı nedeniyle özlük haklarında görülecek artışa ilişkin hesaplama, 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılar esas alınarak yapılmıştır.

Ek gösterge 2200 veya 3000’den 3600’e çıkarsa

Unsurlar

2200’den 3600’e

çıkarsa

3000’den 3600’e

çıkarsa

Aylık Net Maaştaki değişim*

23 TL artar

(38 TL) azalır

Emekli Aylığındaki değişim

641 TL artar

569 TL artar

Emekli İkramiyesindeki değişim

23.121 TL artar

20.516 TL artar

*Aylık maaş bakımından, ilgili memurların %15’lik gelir vergisi diliminde oldukları varsayılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.