logo yeni

BENZER FİİLLERİ İŞLEYEN MEMURLARA AMİRLER FARKLI CEZALAR VEREBİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel4Nitelikleri itibariyle birbirine benzer fiil veya hallerin farklı disiplin cezalarını gerektirdiği hallerde, aynı fiil veya hali işlemiş olmalarına rağmen memurlar hakkında, ilgili disiplin amiri veya disiplin kurullarının yaklaşımından dolayı farklı disiplin cezaları verilebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, verilen emir ve görevleri zamanında yapmayan memurlar hakkında verilecek cezalar konusunda, aynı fiil veya haller için amirler tarafından farklı değerlendirmeler yapılabilmesine ve farklı disiplin cezaları verilebilmesine imkan da tanımaktadır.

Verilen emir ve görevlerin zamanında yapılmaması

657 sayılı Kanun, memurların “verilen emir ve görevleri yapmama” halleriyle ilgili olarak ağırlık derecelerine göre 4 farklı disiplin cezasından biri verilebilecek şekilde belirleme yapmıştır.

Kanuna göre;

**Verilen emir veya görevlerin tam ve zamanında yapılması konusunda kayıtsızlık gösteren veya düzensiz davranan memura UYARMA cezası verilmesi gerekmektedir.

**Verilen emir veya görevlerin tam ve zamanında yapılması konusunda kusurlu davranan memura KINAMA cezası verilmesi gerekmektedir.

*Verilen emirlere itiraz eden memura KINAMA cezası verilmesi gerekmektedir.

*Kasıtlı olarak verilen emir veya görevleri tam ve zamanında yapmayan memura AYLIKTAN KESME cezası verilmesi gerekmektedir.

*Verilen emir veya görevleri kasten yapmayan memura KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI cezası verilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, “verilen görev veya emirleri kasten yapmama” fiilini 10 yıl içinde iki defa işleyen memura, tekerrür uygulaması kapsamında DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA cezası verilmesi gerekmektedir.

Aynı fiile ilişkin cezanın amire göre farklı olabilmesi

Bir emrin veya görevin memur tarafından tam ve zamanında yapılmadığı durumlarda, memurun işlediği bu fiilinin disiplin amiri tarafından;  kayıtsızlık gösterme veya düzensiz davranma, kusurlu davranma, itiraz ya da kasten yapmama şeklinde değerlendirilmesi mümkün olabilmektedir.

Memurun verilen bir emri veya görevi tam ve zamanında yapmamasının; “kayıtsızlık veya düzensizlik”, “kusur”, “itiraz” ya da “kasıt” hallerinden hangisi kapsamına gireceğinin belirlenmesi konusunda somut kriterler bulunmadığından, bu konularda amir tarafından yapılacak değerlendirmenin amirin memuriyete bakışına, personele olan yaklaşımına, sorumluluk duygusuna, yönetimde adalet ve eşitlik anlayışına göre farklılık gösterebilmektedir.

Bu nedenle, memurlar disipline aykırı aynı fiili işlemiş olsalar bile, çalıştıkları kurum veya amirin farklı olduğu durumlarda, farklı disiplin cezalarına muhatap olabilirler.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.