logo yeni

SEÇİMLER ÖNCESİNDE MEMURLARIN DİSİPLİN CEZALARINA DA AF GELEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuz24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekilliği seçimi öncesinde bazı konularda af niteliğinde düzenlemeler yapılacak olması, Devlet memurlarının disiplin cezalarının affı konusunda da beklenti oluşturdu.

14 Şubat 2005 tarihinden önce işlenmiş olan fiillerden dolayı Devlet memurları hakkında verilmiş  olan disiplin cezaları, daha önce yapılan çeşitli düzenlemelerle kısmen veya tamamen affedilmişti.

Bu yıl yapılacak seçimler öncesi bazı konularda (imar, trafik cezası, prim vb) af niteliğinde bazı düzenlemelerin Meclis gündeminde olması disiplin cezası bulunan Devlet memurlarında af beklentisi yaratmış bulunuyor.

Af beklentisi arttı

14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiil ve hallerden dolayı verilmiş disiplin cezalarının affına ilişkin beklenti, seçimler öncesi bazı konularda af/barış  şeklinde düzenlemeler yapılacak olması sonrası daha da arttı.

Bu çerçevede, Devlet memurları;

-daha önce de disiplin affına yönelik düzenlemeler yapıldığı,

-son disiplin affı uygulamasının üzerinden 13 yıldan fazla bir süre geçtiği,

-14 Şubat 2005 tarihinde disipline aykırı bir fiil işleyen memura verilen disiplin cezası affedilmişken, bir gün sonra aynı fiili işleyen başka bir memura verilmiş olan cezanın olumsuz etkilerinin devam ediyor olmasının eşitlik ilkelerine uygun düşmediği,

-FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılmış olanlar tarafından verilmiş disiplin cezalarının tartışılır hale geldiği,

-önümüzdeki seçimler öncesinde diğer bazı alanlarda yapılacak af/barış kapsamındaki düzenlemenin bir benzerinin memurların disiplin cezaları için de yapılabileceği

düşüncesiyle, disiplin cezalarının affına ilişkin düzenleme yapılmasını umut ediyorlar.

Daha önce yapılan disiplin affı düzenlemeleri

**23 Nisan 1999 tarihinden önce işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı memurlar hakkında verilmiş olan disiplin cezaları 4455 sayılı Kanunla affedilmişti.

**14 Şubat 2005 tarihinden önce işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı memurlar hakkında verilmiş olan disiplin cezaları 5525 sayılı Kanunla affedilmişti.

**2 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe konulan 6495 sayılı Kanunla;  kılık ve kıyafet düzenlemelerine aykırı fiiller nedeniyle memurlar hakkında verilmiş olan disiplin cezalarına istinaden 1 Ocak 1990 tarihinden sonra görevlerine son verilmiş aday memurlar ile 28 Şubat 1997 tarihinden sonra disiplin cezası verilmek suretiyle memuriyetten çıkarılmış olanların yeniden memuriyete dönebilmeleri sağlanmıştı.

Disiplin affının memura yararı

14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiil ve hallerden dolayı disiplin cezası almış olan Devlet memurları (özlük dosyasından silinmemiş disiplin cezaları için) af bekliyor.

Affedilmesi beklenen disiplin cezalarından bazılarının, bu cezaları almış olan memurlar üzerindeki olumsuz etkileri ise sürüyor. Disiplin cezalarının affedilmesi,  cezası affedilecek olan Devlet memurlarına bazı yararlar sağlayacaktır.

Disiplin cezalarının affedilmesi, örneğin;

-Aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası aldığı için bazı görevlere atanamayan memurun önündeki bu engel kalkacak.

-Naklen atamaya disiplin cezasının olmasının engel gösterilme durumu ortadan kalkacak.

-Disiplin cezası aldığı için kurumlarının özel düzenlemeleri gereği yükselemeyen memurun önündeki bu engel kalkacak.

-Af sonrası işlenecek disipline aykırı ilk fiiller tekerrür kapsamına hiç girmeyeceğinden, memurun daha ağır ceza alma durumu olmayacak.

-Disiplin cezası almış olduğu için ilave kademe ilerlemesi yapamayan memurun önündeki bu engel kalkmış olacak.

-Yükselebileceği derecenin üstündeki dereceye, disiplin cezası almış olduğu için yükselemeyen memur üst dereceye yükselebilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.