logo yeni

HAKSIZ YERE SUÇLANDIĞI ANLAŞILAN MEMURDAN DOLAYI HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 8Memurun, görevi nedeniyle veya görevi sırasında haksız ihbar veya şikâyet sonucu iftiraya uğradığı durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Öte yandan bazı kanunlarda, haksız yere suçlanan memurların korunmasına yönelik bazı işlemlerin yapılmasına ilişkin hükümler yer almıştır.

Haksız yere suçlandığı anlaşılan memurların korunması

-657 sayılı Devlet Memurları Kanunda; Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin, garaz veya mücerret hakaret için uydurma bir suç isnadı ile yapıldığının ve soruşturma veya yargılama sonucunda bu isnadın sabit olmadığının anlaşılması durumunda, merkezde bu memurun en büyük amirinin ve illerde valilerin, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isteyecekleri belirtilmiştir.

-4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda; memurlar hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin ihbar veya şikâyet edileni mağdur etmek amacıyla ve uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığının hazırlık soruşturması veya yargılama sonucunda anlaşılması durumunda, haksız isnatta bulunanlar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca re‘sen soruşturmaya geçileceği belirtilmiştir. Kanunda ayrıca, haksız isnada uğradığı anlaşılanları kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurma ve haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açma haklarının da olduğundan söz edilmiştir.

Memurun haksız yere suçlandığının anlaşılması

İlgili mevzuat uyarınca yapılan soruşturma veya yargılama neticesinde memurun iftiraya uğradığının anlaşıldığı durumlarda;

**Merkezde bu memurun en üst amirinin ve illerde ise valinin, iftirada bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından istemesi gerekecektir.

**Memur hakkındaki iftiranın 4483 sayılı Kanun kapsamındaki konularla alakalı olması durumunda, iftirada bulunanlar hakkında ilgili Cumhuriyet başsavcılığınca re'sen soruşturma açılması gerekecektir.

**İftiraya uğrayan memur, Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak iftirada bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açılmasını isteyebilir.

**İftiraya uğrayan memur,  iftiraya karşı korunması amacıyla kurumu tarafından gerekli işlem ve eylemlerin yapılmadığı durumlarda, kurumu aleyhine tazminat talebiyle dava açılabilir. Örnek yargı kararı için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.