logo yeni

MEMUR EMEKLİSİ OLABİLMEK İÇİN MEMURİYET YAPIYOR OLMAK GEREKMİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekliEmeklilik için gerekli hizmet süresi şartını tamamlamadan memuriyetten ayrılanlar, istemeleri halinde bazı şartları yerine getirerek memur emeklisi sayılacak şekilde emekliliğe hak kazanabiliyorlar.

Prim ödeme gün sayısını çalışmadan tamamlamak isteyenlerde aranan şartlar, memuriyete giriş tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

Memuriyete 1 Ekim 2008 öncesi girenler

1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olanlardan;

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi hizmet süresi en az 10 yıl olma (bu süreye; fiili ve itibari hizmet süreleri ile ücretsiz izin ve borçlanılan süreler dahil edilmez),

**Memuriyetten herhangi bir sebeple ayrılma,

**Memurluktan çıkarılmamış, memur olma şartlarını yitirmemiş veya olağanüstü yönetim hallerinde çekilme usulüne aykırı hareket etmemiş olma,

**Memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içinde isteğe bağlı sigortalı olmak için SGK’ya başvuruda bulunma

şartlarını bir arada taşıyanlar, başvurularının SGK kayıtlarına girmesini izleyen aybaşından itibaren isteğe bağlı iştirakçi sayılırlar.

Bu şekilde iştirakçi olanların her ay ödeyeceği kesenek(%16) ve kurum karşılığı(%20) miktarı, görevden ayrıldıkları tarihteki ek göstergeleri ile emekli keseneğine esas aylık derece/kademeleri esas alınarak hesaplanmaktadır. Prim ödenen süreler emeklilik bakımından her yıl için bir kademe ilerlemesi ve (eğitim durumları itibarıyla yükselebilecekleri dereceyi geçmemek üzere) her üç yıl için bir derece yükselmesi sağlamaktadır.

Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen primlerin ait olduğu süreler hizmet olarak sayılmamakta ve eksik ödemeler daha sonra tamamlanamamaktadır. yıl için bir derece yükselmesi uygulanmaktadır.

İsteğe bağlı sigortalılıktan vazgeçmek isteyenler, taleplerinin SGK kayıtlarına girmesini izleyen aybaşından itibaren isteğe bağlı sigortalılıktan çıkarılırlar.

Memuriyete 1 Ekim 2008 sonrası girenler

1 Ekim 2008 tarihinden sonra Devlet memuriyetine girenlerden;

**18 yaşını doldurmuş olma,

**Hakkında kendi sigortalılığına ilişkin aylık bağlanmamış olma,

**Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmıyor olma (sigortalı olarak çalışıyorsa bile, ay içerisinde 30 günden az çalışıyor olma ya da tam gün çalışmıyor olma),

**Memuriyetten ayrıldıktan sonra isteğe bağlı sigortalı olmak için SGK’ya başvuruda bulunma

şartlarını bir arada taşıyanlar, başvurularının SGK kayıtlarına girmesini izleyen günden itibaren isteğe bağlı iştirakçi sayılırlar.

Bu şeklide iştirakçi olanların ödeyeceği aylık prim tutarı, belirleyecekleri (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca geçerli olan prime esas kazancın alt ve üst sınırları arasında) prime esas aylık kazanç toplamının %32'si oranında aylık prim (%20'si malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları ve %12'si genel sağlık sigortası primi) esas alınarak hesaplanmaktadır. Prim ödenen süreler emeklilik bakımından her yıl için bir kademe ilerlemesi ve (eğitim durumları itibarıyla yükselebilecekleri dereceyi geçmemek üzere) her üç yıl için bir derece yükselmesi sağlamaktadır.

Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen primlerin ait olduğu süreler hizmet olarak sayılmamakta ve eksik ödemeler daha sonra tamamlanamamaktadır.

İsteğe bağlı sigortalılıktan vazgeçmek isteyenler, taleplerinin SGK kayıtlarına girmesini izleyen aybaşından itibaren isteğe bağlı sigortalılıktan çıkarılırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.