logo yeni

MEMURUN KURUM PERSONEL SERVİSİNDE GEÇİRDİĞİ SÜRENİN MESAİYE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

servis araciKurumları tarafından işe geliş ve gidişleri için sağlanan servis taşıtlarından yararlanan Devlet memurları, bindikleri servisten kaynaklı aksaklıklar nedeniyle bazen mesaiye geç kalabilmekte ve bu nedenle işyerinde çeşitli sorunlar yaşayabilmektedirler.

Kamu kurum ve kuruluşları, kendilerine ait taşıtlarla ve/veya kiraladıkları taşıtlarla, personelinin ikamet yerinden işyerine ve işyerinden de ikamet yerine getirilip götürülmesini sağlayabilmektedirler.

Personel için servis taşıtı sağlanması

Kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmetlerine ilişkin hususlar “Kamu Kurum ve Kuruluşları Personel Servis Hizmet Yönetmeliği”nde düzenlenmiştir.

Öte yandan, genellikle trafik sıkışıklığının olduğu yerlerde ve işyerine ulaşımda zorlukların yaşanabildiği hallerde bazı kurumların personeli için servis uygulamasına gittiği görülmekle birlikte, bazı kurumlara personel için servis sağlama zorunluluğu getirilmesi yönünde toplu sözleşmelere hükümler konulabilmektedir.

Memurun servis aracında geçirdiği süre

Kurumlar için geçerli olan mesai saatlerinde memurun görevi başında bulunması, izinli olma veya kabul edilebilir bir mazeretin varlığı hali haricinde yasal zorunluluktur. 

Öte yandan, kurumları tarafından sunulan servis imkanından memurun yararlanması zorunluluğu bulunmazken, memurun kurumu tarafından sunulan taşıt servisinde geçirdiği sürenin mesai saatinden sayılacağına ilişkin herhangi bir düzenleme de mevcut değildir. Bu nedenle, memurun taşıt servisinde geçirdiği süre mesai süresinden sayılmamaktadır.

Servisi kullanan memurun mesaiye geç gelmesi

Mesai saatlerinde görevi başında bulunması zorunlu olan Devlet memuru, mazeretsiz veya izinsiz olarak görevine geç geldiğinde hakkında disiplin işlemleri başlatılabiliyor.

Göreve geç gelen veya erken ayrılan memur hakkında, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiği hususunun yazılı olarak bildirilmesi suretiyle UYARMA cezası verilmesi, ayrıca göreve geç geldiği için UYARMA cezası verilen memurun 5 yıl içinde yeniden göreve geç gelmesi durumunda hakkında KINAMA cezası uygulanması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri kapsamında mümkün olabilmektedir.

Buna göre, normal şartlarda mesaisine süresinde gitmek için ikametgâhından ayrılarak kurumu tarafından sunulan servis imkânını kullanan memur, kusuru olmaksızın; servisin çeşitli sebeplerle durağa geç gelmesi veya servise bindikten sonra çeşitli sebeplerle (trafik, kaza vs.) işyerine geç ulaştığında, bu memurun mesaiye geç kalmasında kabul edilebilir bir mazeretinin var olduğu kabul edilerek hakkında disiplin cezası uygulamasına gidilmemesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.