logo yeni

GÖREV TAZMİNATI ALABİLMEK İÇİN MAKAM TAZMİNATI ALIYOR OLMAK ŞART MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 8Devlet memurlarından bazıları için “görev tazminatı göstergesi” de belirlenmiş olup, bu tazminattan yararlanıyor olmak bazılarının sadece emekli maaşında, bazılarının ise hem aylık maaşında ve hem de emekli maaşında artış olması anlamına geliyor.

Görev tazminatı uygulaması sadece bazı kadro unvanları için belirlenmiştir. Bu belirleme yapılırken, ilgili kadro unvanının makam tazminatı göstergesinin bulunması ile de bağlantı kurulmuştur.

İlk olarak bazı memurlar için temsil tazminatı göstergesi belirlendi

4505 sayılı Kanun, bazı kadro unvanları için temsil tazminatı ödenmesi konusunda belirleme yapma yetkisini Bakanlar Kuruluna verildi. Bu yetkiye istinaden Bakanlar Kurulu, makam tazminatı göstergesi 7000 ve daha fazla olanlar için 12/2/2000 tarihinden geçerli olmak üzere “Temsil Tazminatı” göstergesi belirledi.

Sonra bazı memurlar için görev tazminatı göstergesi belirlendi

Kamu görevlilerinin görev tazminatına ilişkin ilk düzenleme olan ve 4/7/2001 tarihinde yürürlüğe giren 631 sayılı KHK, temsil tazminatından yararlanma hakkı bulunmayan Devlet memurlarından en az 5 yıl hizmeti olanların tamamı için “Görev Tazminatı” göstergesi belirleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verildi. Bu yetkiye istinaden Bakanlar Kurulu, sadece makam tazminatı öngörülen görevlerde bulunup da temsil tazminatından yararlanmayanlar için görev tazminatı göstergesi belirledi. Makam tazminatı olmayıp da en az 5 yıl hizmeti olanla için ise görev tazminatı göstergesi belirlemedi.

Görev tazminatına ilişkin belirleme iptal edildi

Bakanlar Kurulunun görev tazminatına ilişkin belirlemesine karşı açılan davada Danıştay; görev tazminatının eşitliğe aykırı belirlendiği ve Kanun ile verilen hakların sınırlandırıldığı gerekçesiyle Bakanlar Kurulunun görev tazminatına ilişkin belirlemesini iptal etti. İptal nedeniyle hiçbir memur görev tazminatı alamadı.

Görev tazminatı düzenlemesi değiştirildi

631 sayılı KHK’nın görev tazminatına ilişkin hükmü 7/3/2008 tarihinde yürürlüğe giren 5745 sayılı Kanunla değiştirildi.

Değişiklikle, makam tazminatından yararlanmayanların da görev tazminatından yararlanmasına imkan veren hüküm kaldırıldı ve sadece makam tazminatından yararlanıp da temsil tazminatından yararlanmayanlar için görev tazminatı göstergesi belirlenmesi yönünde düzenleme yapıldı. Bu değişiklik sonrası çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla da makam tazminatı göstergesi 7000’den az olan görevler için görev tazminatı göstergeleri belirlendi.

Görev tazminatı için makam tazminatı şart

Yukarıda belirtilen düzenlemelere göre; Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanunu kapsamında aylık alan kamu görevlilerinden, makam tazminatı göstergesi olup da bu göstergesi 7000’den az olan görevlerde bulunanlar görev tazminatından yararlanabilmektedirler. (makam tazminatı göstergesi 7000 ve daha fazla olanlar ise temsil tazminatından yararlanmaktadır)

Görev tazminatından yararlanmanın makam tazminatlı (7000’den az) bir görevde bulunuyor olma şartına bağlanmış olmasından dolayı, makam tazminatı olmayan görevlerde bulunanlar görev tazminatından yararlanamıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.