logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ DİL İÇİN YILDA KAÇ DEFA YDS YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yabanci dilKamu görevlilerine yabancı dil tazminatı ödenmesinde esas alınan dillere ilişkin bilgi seviyelerinin belirlenmesi amacıyla bir yılda yapılan YDS sayısı, dillere göre farklı belirlenmiştir.

Kamu görevlilerine tazminat ödenecek yabancı dillerin tespiti ve yabancı dil sınavlarının düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te düzenlenmiştir.

Yönetmeliğe göre, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılacak olan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı” sayısı dillere göre farklı olabilmektedir.

Yıl içinde yapılacak YDS sayısı

**Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez yapılır.

**Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerin için yılda en az bir kez yapılır.

Adaylar YDS’ye sadece tek dilden katılabilir

Adaylar her YDS’ye sadece bir yabancı dilden katılabilir, ancak başka bir YDS’ye farklı bir yabancı dilden de katılabilirler.

Yabancı dil bilgisi seviyesini yükseltmek isteyen adaylar da Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına katılabilirler.

Sınavın şekli

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı çoktan seçmeli test olarak yapılır. Ancak Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı arasında imzalanacak çoklu protokolde belirlenmesi kaydıyla sınavın gerçekleştirilmesine ilişkin farklı usuller de uygulanabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.