logo yeni

calisanlar2 copy

HİZMETLİ KADROSUNDA OLANLARIN BAZILARI BÜRO İŞLERİNDE GÖREVLENDİRİLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel4Şehit veya gazi yakını olmaları nedeniyle istihdam hakkından yararlanarak Hizmetli kadrolarına atanmış olanların büro hizmetlerinde görevlendirilmeleri hususunda özen gösterilmesine ilişkin Genelge çıkarıldı.

Başbakanlık tarafından çıkarılan “Hizmetli Unvanlı Şehit ve Gazi Yakınları” konulu ve 2018/4 sayılı Genelgede; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında kamu idarelerinde Hizmetli kadrolarında istihdam edilen şehit ve gazi yakınlarının, büro hizmetlerinde görevlendirilmesi hususuna azami özen gösterileceği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Genelge çıkarılması olumlu bir adım olmakla birlikte, uygulamanın kurumlara ve amirlere göre farklılık gösterebileceği de dikkate alındığında, genelge ile konuya çözüm arama yerine yasal düzenleme yaparak Hizmetli kadrosunda bulunanların Memur unvanlı kadrolara geçirilmelerinin sağlanması yoluna gidilmesinin daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

Başbakanlık Genelgesi

Konu : Hizmetli Unvanlı Şehit ve Gazi Yakınları

GENELGE

2018/4

Malumları olduğu üzere terörle mücadelede canım ve kanını feda ederek bu topraklan vatan yapan şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınları, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında kamu idarelerinde istihdam edilmekte olup, özellikle Hükümetlerimiz döneminde bir Devlet politikası olarak 3713 sayılı Kanundan doğan hak sahipliğinin kapsamının genişletilmesiyle birlikte daha fazla sayıda şehit yakını, gazi ve gazi yakınımız kamuda istihdam hakkına kavuşmuştur. Bu haktan yararlanarak kamu kurumlarımızda istihdam edilmeye başlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en uygun çalışma koşullarının sağlanması Hükümet olarak her zaman gözettiğimiz önceliğimiz ve vefa borcumuzdur.

Bu çerçevede kamu idarelerince, öğrenim durumları sebebiyle mevzuat gereği hizmetli kadrolarına atanmış şehit ve gazi yakınlarının büro hizmetlerinde görevlendirilmesi hususuna azami özen gösterilecektir.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Binali YILDIRIM

Başbakan

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.