logo yeni

calisanlar2 copy

GEÇİCİ GÖREV VE VEKÂLET GÖREVİ MEMURUN EMEKLİLİK HAKLARINI ETKİLER Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mudurDevlet memurları, görev yaptıkları kurumlarda veya başka kurumlarda vekâleten ya da geçici olarak görevlendirilebilmektedirler.

Memurların aylığından kesilecek emekli keseneği /SGK primi miktarı hesaplanırken, memurun bulunduğu unvandan kaynaklı bazı unsurlar da dikkate alınmakta ve hesaplamada dikkate alınan unsurlar ilgililerin emeklilik haklarını da etkilemektedir.

Öte yandan, vekâleten bir görev yürüten memurlar bu vekâlet görevi nedeniyle bazı mali haklardan yararlanabilmekte ve memuriyet mahalli dışında geçici görev yürüten memurların da bu görevlendirme nedeniyle harcırah alması mümkün olabilmektedir.

Vekaleten veya geçici görevle yürütülen görevlerin emeklilik haklarına etkisi

Bir kadro unvanına ait görevin vekâleten ya da geçici görevle yürütüldüğü durumlarda, bu görevlere ait unvan, derece, ek gösterge, ek ödeme ile zam ve tazminatlar ilgili memurlar için kazanılmış hak oluşturmamaktadır.

Öte yandan, vekâleten yürütülen görevlerde, memura vekâlet aylığı ile zam ve tazminat farkının ödeniyor olması, vekâlet edilen görevlerin mali haklarının kazanılmış hak olarak edinilmesini sağlamamakta, sadece vekâlet görevi süresince ilgili ödemelerden yararlanılmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, vekâlet aylığı ve asıl görev ile vekâlet görevine ilişkin zam ve tazminat farkının ödenmesinde ve geçici görevde ödenen harcırah ödemelerinden emekli keseneği/SGK primi kesintisi gibi bir kesinti yapılmamakta ve bu ödeme unsurları ilgililerin emeklilik haklarını etkilememektedir.

Bu itibarla, herhangi bir kadroya ait görevi vekâleten veya geçici görevle yürütmüş olan memurlar emekli olduklarında, söz konusu vekalet veya geçici görevden dolayı emekli maaş veya ikramiyelerinde herhangi bir fazlalık olmayacaktır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.