logo yeni

MEMUR GÖREV BAŞINDA ÇORAPSIZ OLABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurDevlet memurlarının çalışma ortamlarında kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağı hususu Yönetmelikle düzenlenmiş olmakla birlikte, bazı memurların bu kurallara uymadığı da görülebilmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”, Devlet memurlarının görevleri başındaki kılık/kıyafetlerinin nasıl olması gerektiğini belirlerken, mevzuatta öngörülen kılık ve kıyafet kurallarına uymayan memurlar hakkında uygulanacak yaptırımlara ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer verilmiştir.

Yönetmeliğe göre memurların kıyafeti

a-Kadınların kıyafetinin nasıl olacağına ilişkin belirlemeler şöyle:

-Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez.

-Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz.

-Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

b-Erkek memurların kıyafetinin nasıl olacağına ilişkin belirlemelerden bazıları şöyle:

-Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşmamaları gerekir.

-Elbiseleri temiz, düzgün, ütülü ve sade olmalı.

-Ayakkabıları kapalı, temiz ve boyalı olmalı. (sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez)

-Bina içinde ve görev mahallinde başı daima açık olmalı.

-Kravat takmaları, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giymemesi gerekir.

Öte yandan, yaz kıyafeti uygulaması kapsamında 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında sadece; makam odalarına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun Başbakanlık genelgeleri ile kaldırılması yoluna gidilmektedir.

Çorapsız memur

Yönetmeliğe göre, erkek memurun bina içinde çorapsız dolaşmaması gerekir. Bu konuda kadın memurlara ilişkin herhangi bir yasaklama getirilmemiştir.

Bu nedenle, bina içerisinde çorapsız dolaşan erkek memur, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmış olacağından, hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri gereğince UYARMA cezası verilmesi ve bu durumun tekrar etmesi durumunda ise hakkında KINAMA cezası uygulanması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.