logo yeni

KAZANILMIŞ HAK AYLIK DERECESİ İLE KADRO DERECESİ FARKLI OLAN MEMURUN MAAŞI NASIL ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 5Devlet memurlarının bulundukları unvanlardaki kadro dereceleri, kazanılmış hak aylık dereceleri ile aynı olabileceği gibi, daha aşağıda veya daha yukarıda da olabilmektedir.

Kazanılmış hak aylık derecesi ile kadro derecesinin farklı olması, bazı hallerde memurun maaş ödemelerini etkileyebilmektedir.

Kazanılmış hak aylık derecesinin kadro derecesinden ileri olması

Devlet memurlarının kadro derecesinin kazanılmış hak aylık derecelerinden geride olduğu durumlardan;

  • Memurun bulunduğu unvana ilişkin en üst kadro derecesine ulaşmış olduğu durumlarda, kazanılmış hak aylık derecesi ne kadar ileride olursa olsun, zam ve tazminat hesabında kadro derecesi esas alınır. Aylık gösterge, ek gösterge ve ek ödemeleri ise kazanılmış hak aylık seviyesine göre hesaplanır.
  • 5 ve daha düşük dereceli kadrolardaki memurun 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında kazanılmış hak aylık derecesinin üç alt derecesine kadar olan derecelere atandığı durumlarda, memur atandığı derecede kazanılmış hak aylık kademesine isabet eden gösterge aylığını alır.  Gösterge aylığı dışındaki ödemeler ise; kadro derecesinin esas alındığı ödeme unsurları için memurun bulunduğu kadro derecesi, kazanılmış hak aylık derecesinin esas alındığı ödeme unsurları için ise memurun kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak yapılır.
  • Teknik, Sağlık, Eğim ve Öğretim Hizmetleri sınıflarına dahil memurların kazanılmış hak aylıklarından en çok 2 derece aşağıdaki idari kadrolara (ilk dört derece içinde olmak kaydıyla) 657 sayılı Kanunun 69 uncu maddesi kapsamında atandıkları durumlarda, memurun aylık ödemesinde kazanılmış hak aylık derecesi esas alınır. Ancak, memurun kazanılmış hak aylık derecesi  ve kariyer hizmet sınıfı için belirlenen mali hakları ile atandığı kadronun mali hakları arasında fark olması durumunda, yüksek olan ödeme kalemleri esas alınarak maaşları ödenir.

Kazanılmış hak aylık derecesinin kadro derecesinden düşük olması

Devlet memurlarının kadro derecesinin kazanılmış hak aylık derecelerinden geride olduğu durumlardan;

  • Memurun, 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında kazanılmış hak aylık derecesinin üç alt derecesine (5 inci dereceden aşağı olmamak üzere)  kadar olan derecelere atandığı durumlarda, kazanılmış hak aylık derecesine denk gelen kadro derecesinin aylık ve diğer özlük hakları ödenmeye devam eder. Atanmış olduğu kadro derecesine ilişkin mali haklardan yararlanamaz.
  • Yükseköğrenim mezunu memurların, derece yükselmesinde aranan süre şartına uyulmaksızın, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında ilk dört dereceli kadrolara atandıkları durumlarda, memurun kazanılmış hak aylık derecesi kadro derecesinden düşük olmakla birlikte, memur atandığı kadro derecesinin birinci kademe aylığını alır ve diğer mali hakları da atanmış olduğu kadro derecesi esas alınarak ödenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.