logo yeni

ENGELLİ AİLE FERDİ BULUNAN MEMURLARIN GECE NÖBETİ UYGULAMASI NASIL?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurGünün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarından bazılarına gece vardiyası veya gece nöbeti görevi verilmemektedir.

Kamu kurumlarınca yürütülen görevlerin süreklilik gösterdiği ve günün her saatinde yerine getirilmesinin gerektiği durumlarda, o kurumda çalışan memurlara gece vardiyası veya gece nöbeti görevi verilmesi söz konusu olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışanlara gece saatlerinde de görev yaptırılabilmesine imkân tanırken, bazı memurları ise bu uygulamanın dışında tutmuştur.

Gece nöbeti veya gece vardiyası görevi tutmayacak olanlar

657 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre;

*Hamile memurlar. Bu memurlara, hamileliklerinin 24 üncü haftasından önceki dönemde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmesi mümkün olmakla birlikte, tabip raporuyla gerek görülmesi halinde söz konusu dönemde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.

Ancak, hamileliğinin 24 üncü haftasından itibaren ilgili memurlara gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.

*Doğum yapan memurlar. Bu memurlara, doğum tarihinden itibaren ve çocuğun yaşıyor olup olmadığına bakılmaksızın, 2 yıl boyunca gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.           

*Engelli memurlar. Bu memurlara, kendileri istemedikçe gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmez.

Engelli aile ferdi olan memurların gece nöbeti veya gece vardiyası görevi

Devlet Memurları Kanun, engelli aile ferdi bulunan memurlara gece nöbeti veya gece vardiyası görevi verilmeyeceğinden söz etmemiştir.

Ancak, 30/01/2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/2 sayılı ve "Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler" konulu Başbakanlık Genelgesinde, "Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır." denilmiştir.

Bu itibarla, bakmakla yükümlü olduğu engelli aile ferdi bulunan memurlara, bu kişilerle ilgili olarak usulüne uygun şekilde alınmış ve geçerliliği devam eden özürlü sağlık kurulu raporuna istinaden, söz konusu Genelge uyarınca gece nöbeti veya gece vardiyası görevi verilmemesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.