logo yeni

BAZI MEMURLARIN MAAŞ HESABINDA ESAS ALINAN İHTİSAS DALI HİZMET SÜRESİ NEDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel4657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre maaş alanlara her ay aylıklarıyla birlikte verilen yan ödemeler, bazı memurlar için unvan ve/veya eğitimlerinin yanı sıra kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerine göre belirlenmiş olan puanlar esas alınarak hesaplanmaktadır.

Devlet memurlarının yan ödemelerinde kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin esas alınması uygulaması, sadece bazı memurların “temininde güçlük zammı” puanlarının belirlenmesi yönüyle söz konusudur.

Konuya ilişkin düzenleme

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen Devlet memurlarına, aylık ücretleriyle birlikte çeşitli yan ödemeler de yapılmaktadır.

Devlet memurlarına çeşitli adlar altında ödenen yan ödemelerin (zamlar) kimlere ve hangi puanlar üzerinden ödeneceğine ilişkin usul ve esaslar Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede düzenlenmiştir.

Memurların hizmet sınıfları, unvanları, kadro/aylık dereceleri ve kadro unvanları gibi hususlardan biri veya birkaçının dikkate alınması suretiyle yan ödemeler belirlenirken, bazı memurlar için kendi ihtisas dallarındaki hizmet süreleri de önem taşımaktadır.

Konuyla ilgili olarak yan ödeme kararnamesinde yer alan hükümlere göre;

**Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapanların “temininde güçlük zammı” puanları, ilgililerin kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin 5 yıldan az olup olmamasına bağlı olarak farklı belirlenmiştir.

**Bazı kurumlara ait çeşitli unvanlarda (GİH Sınıfında görev yapan bazı unvanlar dahil) görevli personelden belirli teknik kariyerlere sahip olanların temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, ilgililerin kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin 5 yıldan az olup olmamasına bağlı olarak farklı belirlenmiştir.

**Kendi ihtisas dallarındaki hizmet süreleri 5 yıl ve daha fazla olanların temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, bu kapsamdaki hizmet süreleri 5 yıldan az olanlara göre daha yüksek belirlenmiştir.

Kendi ihtisas dalı hizmet süresi

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının temininde güçlük zammı puanları ile çeşitli teknik unvanlara sahip olup bazı kurumlara ait GİH Sınıfı kapsamındaki belirli kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının ek temininde güçlük zammı puanları,  ilgililerin “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi” esas alınarak belirlenmiştir.

Bu memurların “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi” ise teknik hizmetler sınıfında geçirdikleri sürelere göre hesaplanmaktadır.

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında geçirilen süreler toplamının 5 yıl ve daha fazla olması halinde, ilgililer hakkında uygulanacak temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, bu kapsamdaki hizmet süreleri 5 yıldan az olanlara göre daha fazla olmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.