logo yeni

calisanlar2 copy

LİSE MEZUNLARI ARASINDAKİ MEMURİYETE GİRİŞ SEVİYESİ FARKI ÜST ÖĞRENİM SONRASI DEVAM EDER Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personelDevlet memurluğuna lise mezunu olarak başlayanların memuriyete giriş seviyeleri bitirdikleri okul türüne göre farklı olabilmekte, ancak daha sonra üst öğrenim bitirildiğinde bu farklılık ortadan kalkabilmektedir.

Lise ve dengi okul mezunlarının memuriyete başlangıç seviyesi

Öğrenim durumlarına göre memuriyete hangi derece/kademeden başlanacağı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiştir.

Buna göre;

-Liseyi bitirenler 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlarlar.

-Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 12 nci derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlarlar.

Yani, lise mezunları ile lise dengi okul (mesleki veya teknik lise)mezunları arasında, memuriyete başlangıç seviyesi bakımından 2 kademe fark bulunmaktadır.

Üst öğrenim bitiren lise ve dengi okul mezunlarının memuriyete başlangıç seviyesi

657 sayılı Kanuna göre, memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimi bitirenler; (aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak üzere) bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilmektedirler.

Bu düzenlemeden hareketle, üst öğrenimi bitiren memurun yeni derece/kademesi belirlenirken;

-Bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece/kademesine,

-Memuriyette geçirdikleri hizmet sürelerine,

-Aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaşmış olacağı derece/ kademeye

bakılmaktadır.

Ancak, üst öğrenim mezuniyeti nedeniyle memurun yeni derece/kademesi belirlenirken, ilgililerin daha önce mezun oldukları eğitim düzeylerinin memuriyete giriş seviyesine bakılmamaktadır.

Bu nedenle, lise mezunları ile lise dengi okul mezunları arasında memuriyete giriş seviyesi bakımından söz konusu olan 2 kademelik fark, bu kişilerin aynı üst öğrenimi bitirmeleri durumunda ortadan kalkmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.