logo yeni

calisanlar2 copy

DOĞUM İZNİ KULLANMAK MÜHENDİSİN MAAŞINI ETKİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

muhendis3Aylıkları 657 sayılı Devlet memurları Kanununa göre ödenenlere memurların aylık maaş unsurları arasında özel hizmet tazminatı (veya bu tazminat yerine ödenen tazminat) da yer alırken, bazı memurlara ek özel hizmet tazminatı da ödenebilmektedir.

Kendilerine ek özel hizmet tazminatı ödenen Devlet memurları arasında Mühendis kadro unvanlı personel de yer almaktadır. Ancak, ek özel hizmet tazminatı alabilen mühendislere bazı hallerde bu tazminatlar ödenmemektedir.

Mühendis ek özel hizmet tazminatlrı

Devlet memuru olarak Mühendis kadrolarında bulunanlar; görev yaptıkları bölgeye, görev yaptıkları araziye ve görev yaptıkları projeye göre ek özel hizmet tazminatı alabilmektedirler.

**Görev yapılan bölgeye göre ek tazminat

Kalkınmada öncelikli yerlerdeki Mühendis unvanlı kadrolara sürekli görevle atanan Devlet memurlarına, her ay aylıklarıyla birlikte, görev yerlerinin bulunduğu bölge için belirlenen oranda ek özel hizmet tazminatı da ödenir.

Mühendis ek özel hizmet tazminatının, bölgelere göre aylık net miktarı (2018 yılının ilk yarısında)

1.Bölge

2.Bölge

3.Bölge

4.Bölge

5.Bölge

6.Bölge

7.Bölge

51 TL

154 TL

174 TL

194 TL

235 TL

287 TL

358 TL

**Görev yapılan araziye göre ek tazminat

Mühendis unvanlı kadrolarda görev yapan memurlardan; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), çalışılan her gün için belli oranlarda ek özel hizmet tazminatı ödenir.

Kalkınmada öncelikli yörelerde çalışma şartına bağlı olmayan bu ek özel hizmet tazminatı ödemesinin günlük oranı ile 3 ayda yapılacak ödemenin azami oranı da Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiştir.

Açık alanda çalışan Mühendis için ödenen ek özel hizmet tazminatının günlük ve 3 aylık net miktarı (2018 yılının ilk yarısında)

1 gün için en çok

3 ayda en çok

31 TL

619 TL

**Görev yapılan projeye göre ek tazminat

Aylık seviyesi 1/4 olan Mühendis kadro unvanlı personelden, faaliyet halindeki büyük yatırım projelerinde fiilen çalıştırılanlara, projelerde çalıştıkları sürece belli oranda ek özel hizmet tazminatı ödenir.

Kalkınmada öncelikli yörelerde ve açık alanda çalışma şartına bağlı olmayan bu ek özel hizmet tazminatının ödenmesinde, ödeme yapılacak personel sayısı bakımından sınırlama getirilmiştir. (kurum kadrolarında bu ödemeden yararlanabilecek kariyere sahip olarak fiilen görev yapan toplam personel sayısının %10’una ödeme yapılabilir.)

Büyük yatırım projelerinde çalışan Mühendis kadro unvanlı personel için ödenen ek özel hizmet tazminatının aylık net miktarı (2018 yılının ilk yarısında)

205 TL

Doğum iznindeki mühendisin ek özel hizmet tazminatı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunda düzenlenen mazeret izinleri arasında, hamile ve doğum yapan memurlara verilen izinler de yer almaktadır.

Kanunda yer alan düzenlemeye göre;

-Doğum yapan memur, doğumdan önce 8 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) kullanabilir. Çoğul gebelikte, doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir. Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen memur, isteği hâlinde beklenen doğum tarihinden önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda, doğum öncesinde çalışılan süreler doğum sonrası izin süresine eklenir.

-Doğum yapan memur, doğumdan sonra 8 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) kullanabilir.

Öte yandan, yukarıda sayılan ek özel hizmet tazminatları, ilgililere fiilen (bazı haller hariç) görev yapmaları karşılığında ödenmekte olup, mazeret izni kullandıkları dönemler için ise bu tazminatlar ödenmemektedir.

Bu itibarla, Mühendis kadrosunda görev yapanlara fiilen çalışmaları karşılığında ödenebilen ek özel hizmet tazminatı, mazeret izninin bir türü olan doğum izni kullandıkları dönemler için ödenmemektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.