logo yeni

calisanlar2 copy

ALMANCA ÖĞRETMENİNE İHTİYAÇ MI AZALDI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

2012 yılı son dönem öğretmen atamalarında 3 kontenjan ayrılan Almanca Öğretmenliğine, her geçen yıl daha az sayıda öğretmen alınıyor. 

Almanca Öğretmeni atamalarındaki sayının düşmesi, CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar tarafından TBMM’de soru önergesine konu edildi. Meclis Başkanlığına verilen soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istendi. 

Baydar, önergesinde 2012 yılı son dönem öğretmen atamalarında Almanca öğretmenliği kontenjan sayısı 3 olarak açıklandığı, 2011 yılı Haziran atamasında ise bu sayının 175 ve aynı yılın Ağustos ayında 41 olduğunu belirterek, Bakan Ömer Dinçer’in 26 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Basın Açıklamasında yer alan “IKOP projesi sonuçlarına göre önümüzdeki yıllarda en çok ihtiyaç duyulan Öğretmenlik alanları içerisinde “Almanca Öğretmenliği” onuncu sırada yer almaktadır.” ifadesine yer verdi. 

Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, konuya ilişkin değerlendirmesinin ardından, Bakan Dinçer’in şu sorulara yazılı olarak cevap vermesini istedi. 

1) 2002-2012 yılları arasında Almanca öğretmenliğinden mezun olarak Öğretmenliğe hak kazanan kişi sayısı nedir? Bu sayının cinsiyete göre dağılımı nasıldır?

2) 2012 yılı KPSS Öğretmenlik Sınavına giren Almanca öğretmeni aday sayısı kaçtır? 

3) Bu adayların almış oldukları puanlara göre dağılım sayısı nedir? 

4) 2012 yılı itibariyle “Almanca Öğretmen” ihtiyacının sayısı nedir? 

5) Şu anda okullarda boş olan “Almanca Öğretmeni” kadro sayısı nedir? 

6) BOŞ olan bu kadrolara başka branş öğretmenleri girmekte midir? 

7) Giriyorsa bu sayı nedir? 

8) Almanca derslerine giren Almanca branşı Öğretmenleri, Almanca mı öğretmektedirler yoksa kendi derslerini mi vermektedirler? 

9) Almanca derslerine giren “Ücretli Öğretmen” sayısı nedir?

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.