logo yeni

calisanlar2 copy

UZUN ETEK GİYMEYEN KADIN MEMURLAR İZMİR’DE SIKINTIDA

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

İzmir’de pek çok kamu kurumunda ve özellikle TÜİK ve Karşıyaka Adliyesi’nde, kadın personele etek boylarının kısa olduğu ve kıyafetlerinin dekolte olduğu gerekçesiyle baskı yapıldığı iddiaları üzerine, ilgili sendika, ‘yazılı olarak yapılmayan baskıyı belgeleyebilmek için’ kadın personele mobbing formu dağıtma kararı aldı.

Kadın çalışanların etek boylarına dahi karışıldığını öne süren Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi, Başkanı Ramis Sağlam, “Geçtiğimiz yaz aylarında kadınların etek boyundan dekoltesine yönelik uyarılar yapmak, kadın çalışanları gurur kırıcı bir durumla yüz yüze bırakmak yaygınlaştı. TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nde ayyuka çıkan bu durum Karşıyaka Adliyesi ile devam etti. Şu anda pek çok arkadaşımızdan bu yönde şikayetler alıyoruz. İnsanların yaşam kültürüne müdahale ediliyor.

Mesela arkadaşlarımızı kenara çekip ‘sırt dekolten fazla dikkat et’ diye uyarıyorlar. Kanunda dekolte kelimesinin geçtiğini ben bilmiyorum. Omuzdan kesik sıfır kol bluz giyenlere bile ‘bunu giyme’ deniyor. Pek çok kurumda bunların canlı örnekleri mevcut. Ancak uyarıyı yapanlar bunu özellikle yazılı olarak yapmıyor. Kamuoyuyla paylaşılacağından, teşhir olacaklarından korkuyorlar. Biz bütün bunlara karşı mobbing formları oluşturduk. Buralarda kılık kıyafetle ilgili yaşanan sıkıntılar daha da somutlaşacak.

İzmir’de bunu yaşıyorsak, taşradaki kadın kamu emekçilerinin nelere maruz kaldığını düşünmek bile istemiyorum. Kadın arkadaşlarımız bu konuyu açıklıkla anlatamıyor ama, birebir sohbetlerimizde olayın vehametini anlıyoruz. Arkadaşlarımız zaten kanunda dediği gibi memur vakarına yakışır şekilde giyinmesini de, davranmasını da biliyor. Sorun onlara mobbing uygulayan zihniyette.” diye konuştu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.