logo yeni

HANGİ PERSONELE FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ 5 KAT OLARAK ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla calismaKamu görevlilerinden bazılarına mesai saatleri dışında çalıştırıldıkları her saat başına fazla çalışma ücreti ödenebilirken, bunlardan bazılarının fazla çalışma ücreti 5 kat artırımlı olmaktadır.

Fazla çalışma yaptırılan kamu görevlilerine, bu çalışmaları karşılığında ücret ödenmesinin zorunlu olduğu haller dışımnda, fazla çalışma ücreti ödenebilmesi bütçe kanunlarına veya Bakanlar Kurulu kararlarına ya da toplu sözleşmelere bu yönde hüküm konulması  halinde  mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, fazla çalışma ücretinin saatlik tutarının ne kadar olacağı ise Bütçe Kanunları ile belirlenirken, toplu sözleşme ve/veya Bakanlar Kuru kararlarında yer alan düzenlemelerde fazla çalışma ücreti ödeneceğine hükmedilen personel için ilgili mali yıl bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin belli katları şeklinde ödeme yapılması yönünde hükümler de yer alabilmektedir.

Bu çerçevede, fazla çalışma ücreti ödemelerine ilişkin düzenlemelere bakıldığında, 2018 yılında bazı personele ödenecek saat başı fazla çalışma ücretinin, Bütçe Kanununda belirlenen tutarın 5 katı olduğu görülmektedir.

2018 yılında fazla çalışma ücreti

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan belirlemeye göre, kamu görevlilerinin 2018 yılındaki fazla çalışmaları karşılığında ödenecek saat başı ücret 1,97 TL’dir.

Buna göre, fazla çalışma ücretinin 5 kat olarak uygulandığı hallerde, saat başı fazla çalışma ücreti 9,85 TL olmaktadır.

Fazla çalışma ücretinin 5 kat artırımlı ödendiği haller

Fazla çalışma yapmaları karşılığında 2018 yılında kendilerine ücret ödenebilecek olan personelden, her 1 saatlik fazla çalışma karşılığında 5 kat artırımlı (9,85 TL olarak) fazla çalışma ücreti ödeneceklere ilişkin belirlemeler şöyle:

İlgili personel

Fazla çalışma ücreti

Orman Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında, normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan bilfiil müdahale edenler ile yangın nöbeti tutan memur, sözleşmeli personel ve geçici personel

Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 80 saati geçmemek üzere, her saat karşılığında 9,85 TL ödenecek.

Aynı Kurumun merkez teşkilatında sayıları 40’ı geçmemek üzere yangın nöbeti tutanlara da aynı şekilde ödeme yapılacak.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen memur ve sözleşmeli personel

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili ve mahalli idareler genel seçimleri dönemlerinde fazla çalışma yapmaları halinde, her bir seçim döneminde toplam 50 saati geçmemek üzere, her saat karşılığında 9,85 TL ödenecek.

Kültür ve Sanat hizmet kolu kapsamındaki sanat kumrularında çalışan sözleşmeli sanatçılar

Saat 24:00’ten sonra yaptırılan fiili fazla çalışmalar karşılığında, ayda 50 saati geçmemek üzere, her saat karşılığında 9,85 TL ödeniyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.