logo yeni

AÇIK ALANDA ÇALIŞMAK, BAZI MEMURLARA ÖDENEN ÜCRETİ ETKİLİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas14Açık çalışma mahallerinde görev yapan Devlet memurlarından bazılarına, bu yerlerdeki çalışmaları karşılığında ek tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Bu tazminat ödemesinin, Devlet memurlarından hangilerine ve ne miktarda yapılacağı, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararda ve toplu sözleşmelerle belirlenmektedir.

Tazminat alabilen memurlar

Devlet memurlarından; arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanların bazılarına, çalıştıkları günler esas alınarak ek özel hizmet tazminatı ödeniyor.

Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar” eki II Sayılı Cetvelde, memurlara ödenecek özel hizmet tazminatı oranları da belirlenmiş ve Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlara,  yapacakları bazı fiili çalışmalar karşılığında ayrıca ek özel hizmet tazminatı ödenmesine hükmedilmiştir. (Zam ve Tazminat Kararnamesi için tıklayınız…)

Öte yandan, 2017 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede, 2018-2019 yılları için sağlık personelinden bazılarının bu tazminattan yararlanmasına da imkan verilmiştir.

Bu belirlemelere göre;

**Teknik Hizmetler Sınıfına ait kadrolarda bulunan personelden; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), çalışılan her gün için  ayrıca özel hizmet tazminatı ödenir. Faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarımı işleri açık çalışma mahalli kapsamında değerlendirilmez.

**Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil Biyolog unvanlı kadrolarda görev yapanlardan, teknik personelle birlikte açık mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına katılanlara, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil Kimyager unvanlı kadrolarda görev yapanlara açık alandaki çalışmalarından dolayı yapılan ödemeye ilişkin usul ve esaslara göre ek özel hizmet tazminatı ödenir.

Tazminatın miktarı

Açık çalışma mahallerinde fiilen çalışan teknik hizmetler sınıfı personeli ile biyolog kadro unvanlı personele, çalıştıkları her gün için belli bir oranda ek özel tazminatı ödeniyor. Bakanlar Kurulu tarafından günlük ödeme oranı belirlenen ek tazminatın, 3 aylık toplam en çok tutarına ilişkin de sınırlama getirilmiştir.

Ek özel hizmet tazminatından yararlanacaklara, haklarında geçerli olan ek özel hizmet tazminatı oranlarının “En yüksek Devlet Memuru aylığı” ile çarpımı ile hesaplanmakta ve bulunan tutardan sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Tazminat ödemesi, görevin fiilen yerine getirilmesini takip eden üçer aylık dönem sonunda yapılır.

Öte yandan, ek özel hizmet tazminatının ödenmesinde ilgililerin kadroları esas alınırken, tazminattan kimlerin yararlanacağı ise; iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak, üçer aylık dönemler itibarıyla ilgili birim amirlerince belirlenmektedir.

İlgili personel 

Tazminatın net miktarı

(2018 yılının ilk yarısında)

Günlük miktarı

3 ayda en çok

-Başmühendis, Başmimar, Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matematikçi, kimyager, astronom, tütün eksperi, teknik öğretmen unvanlı THS personeli ile biyolog unvanlı SHS personeli.

31 TL

619 TL

Unvanları yukarıda sayılmayan diğer mesleki teknik lisans mezunu THS personeli

21 TL

412 TL

En az iki yıl süreli mesleki teknik yükseköğrenim görmüş olan yüksek teknikerler, teknikerler ile tütün eksperleri unvanlı THS personeli

21 TL

412 TL

Lise üzerine en az 2 yıl mesleki teknik kurs görmüş olan THS personeli

12 TL

247 TL

Lise dengi mesleki teknik öğrenim görmüş olan THS personeli

12 TL

247 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.