logo yeni

YABANCI DİL BİLMENİN MEMUR MAAŞINA ETKİSİ 2018 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yabanci dilKamu görevlilerinin aylık ücretlerine 2018 yılının ilk altı ayı için %5,69 oranında zam yapılması, yabancı dil bilen bazı memurlara ödenen dil tazminatı miktarını da artırdı.

Yabancı Dil Tazminatı; Devlet Memurları Kanununa ve çeşitli personel kanunlarına tabi olarak görev yapan kamu görevlilerine, yabancı dil bilgi seviyelerine ve görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden yararlanılıp yararlanılmamasına bağlı olarak ödenmektedir.

Yabancı dil bilgi seviyesi nasıl belirleniyor?

Yabancı dil olarak; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca bilen kamu görevlilerine dil tazminatı ödenebilmektedir.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgi seviyesi;

-Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez,

-Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için ise yılda en az bir kez

olmak üzere ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonucuna göre belirlenmektedir.

YDS’de; 90-100 puan alanlar (A) seviyesinde, 80-89 puan alanlar (B) seviyesinde, 70-79 puan alanlar (C) seviyesinde, 60-69 puan alanlar (D) seviyesinde, 50-59 puan alanlar ise (E) seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip kabul edilmektedir.

Dil tazminatın aylık miktarı

Kamu görevlilerine, bildikleri her bir dil için bilgi seviyelerine göre ödenecek tazminat miktarının hesabı, Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda yer alan gösterge rakamlarının ilgili döneme ilişkin aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle yapılmaktadır. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilmektedir.

2018 yılının ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, bu yılın ilk altı aylık döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

PERSONEL

Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı

(A) Düzeyi (96-100 Puan)

(A) Düzeyi (90-95 Puan)

(B) Düzeyi

(C) Düzeyi

-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel

129 TL

97 TL

65 TL

32 TL

-Yabancı dil bilen diğer personel

81 TL

81 TL

54 TL

27 TL

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirinin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanların), üniversite öğretim elemanları, öğretmenler ile mütercim ve tercümanlar için amir onayına gerek bulunmaksızın yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.