logo yeni

KAMUDAKİ GÖREVİNDEN AYRILANLARA ÖDENEN TAZMİNATIN MİKTARI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gorevden alinmaKurumları ile olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu çalışanlarına bazı hallerde tazminat ödenmektedir.

Ayrılma tazminatı ya da emeklilik tazminatı olarak da adlandırılan bu tazminat; emekli olan, kendisine toptan ödeme yapılan, sözleşmesi feshedilen, görevine son verilen ya da görev süresini tamamlayan kamu çalışanlarına ve görevden ayrılmadan ölen kamu çalışanlarının kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

Ödenen tazminatın miktarı, belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanıyor olması nedeniyle, aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak da yükselmektedir. 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak aylık katsayısı %5,69 oranında arttığından, söz konusu tazminatın miktarı da artmış oldu.

Tazminata hak kazanılması

Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylık alanlar ile 399 sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personel ve kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlar;

-Emekliye ayrıldıklarında (kendi isteği ile veya re’sen)

-Kendilerine toptan ödeme yapılmak suretiyle kurumlarıyla ilişikleri kesildiğinde

-Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlamış olmaları halinde, görevlerine son verildiğinde (ceza ile son verme hali hariç)

-Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapıyor olmaları halinde, kendi kusurları dışında sözleşmeleri feshedildiğinde veya hizmet süreleri sona erdiğinde

-Yedek subay olarak görev yapıyor olmaları halinde, terhis olduklarında

bu tazminatı almaya hak kazanırlar. Öte yandan, yukarıda sayılanlar görevlerinden ayrılmadan önce öldüklerinde ise kanuni mirasçıları bu tazminatı almaya hak kazanıyor.

Tazminatın brüt ve net miktarı

Kamu görevlilerinden bu tazminatı almaya hak kazananlara yapılacak ödemenin miktarı (veya ölenlerin kanuni mirasçılarına yapılacak toplam ödemenin miktarı), ilgili olunan dönem içerisinde herkes için aynı olmaktadır.

Tazminatın brüt miktarı; “13.558 gösterge” rakamının ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpılarak hesaplanmaktadır. Bu brüt miktar üzerinden sadece binde 759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2017 yılının ikinci yarısında brüt 1.392 TL tutarında olan bu tazminat,  aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak 2018 yılının ilk yarısı için 80 TL arttı ve 1.472 TL oldu.

Ayrılma Dönemi

Tazminatın Miktarı

Brüt

Net

2017 yılı ikinci altı ayında

1.392 TL

1.382 TL

2018 yılı ilk altı ayında

1.472 TL

1.461 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.