logo yeni

VEKÂLETEN GÖREV YAPILAN KADRODAN DOLAYI YEŞİL PASAPORT ALINIR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet 3Devlet memurlarından bazıları, çalışırken ve emekli olduklarında hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) kullanma hakkında yararlanabilmektedirler. Bazı ülkelere vizesiz giriş imkanı tanıması nedeniyle, bu tür pasaport almak memur için cazip gelmektedir.

Memurların ve emeklilerinin yeşil pasaport alabilmeleri, bulundukları görevlerde kadro derecesi olarak ilk üç derecede görev yapmış olmaları şartına bağlandığından, her memurun bu tür bir pasaport alması mümkün olmamaktadır.

Öte yandan, asaleten bulunulmamış olmakla birlikte, ilk üç dereceli kadrolarda vekâleten görev yapmış olan Devlet memurlarının da yeşil pasaport alma yönünde talepleri olabilmekte ve bu derecelerde asaleten görev yapmadıkları için talepleri uygun görülmemektedir.

Yeşil pasaport alabilen memurlar

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre; birinci, ikinci veya üçüncü derece kadrolarda bulunan ya da bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurlarına Hususi Damgalı Pasaport (yeşil pasaport) verilebilmektedir.

Buna göre, bir memurun yeşil pasaport alabilmesi için;

-Bulunduğu unvana ait 1, 2 veya 3 üncü derece bir kadroda görev yapıyor olması gerekir.

-Bulunduğu unvana ait 1, 2 veya 3 üncü derece bir kadronun karşılık gösterilmesi suretiyle ya da emekli kesenekleri bu derecelerden kesiliyor olması kaydıyla sözleşmeli çalışıyor olması gerekir.

Vekâleten görev yapanlara yeşil pasaport

Yeşil pasaport verilirken memurun “kadro derecesine” bakılmakta olup; kazanılmış hak aylık derecesine, emekli keseneğine esas derecesine ve hizmet süresine ise bakılmamaktadır.

Öte yandan, ilk üç dereceli kadroda asaleten görev yapmıyor olmakla birlikte, ilk üç dereceli kadrolara vekâleten atanmış olanlara da yeşil pasaport verilmemektedir.

Konuya ilişkin olarak açılan bir davada İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda; ilk üç dereceli kadrolarda vekâleten görev yapıyor olmalarından ya da yapmış olmalarından dolayı ilgililere yeşil pasaport verilmemesinde hukuka aykırılık bulunmadığına hükmedilmiş ve bu karar Danıştay 10.Dairesi tarafından da onanmıştır.

Danıştay 10.Dairesinin kararı için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.