logo yeni

BİLGİSAYAR İŞLETMENİNİN MÜHENDİSLİK BİTİRMESİNİN ÖZLÜK HAKLARINA ETKİLERİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

bilgisayar isletmeni“Bilgisayar İşletmeni” unvanlı kadrolarda lise veya dengi okul ya da önlisans mezunu olarak görev yaparken mühendis unvanı kazandıran herhangi bir fakülteden mezun olan Devlet memurlarının özlük haklarında bazı değişiklikler olabilmektedir.

Lise veya dengi okul ya da önlisans mezunu olarak Bilgisayar İşletmeni unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının mühendislik fakültesinden mezun olmaları, mühendis kadro unvanına ilişkin özlük haklarından (ek gösterge, ek ödeme, yan ödeme ve tazminat) yararlanmalarına imkan vermemekle birlikte, memuriyete ilişkin bazı haklarını etkileyebilmektedir.

**Derecei/Kademe: Bilgisayar İşletmeni unvanlı memur hakkında, lisans mezuniyetinden dolayı  intibak işlemi yapılır. Son öğrenim düzeyinin (mühendis)memuriyete giriş derece/kademesine ve memuriyette değerlendirilen hizmet sürelerine göre (emsalini geçmeyecek şekilde) kazanılmış hak aylık derece/kademesi yeniden belirlenir.

İntibak neticesinde ilgili memurun kazanılmış hak aylık seviyesinde yükselme olması durumunda, buna bağlı olarak kadro derecesi de yükselebilir.

**Ek Gösterge: Kadro unvanı Bilgisayar İşletmeni olan memurun eğitim durumunun değişmesi, hakkında geçerli olan ek göstergeleri değiştirmez.

Ancak, lise veya dengi okul mezunu olan Bilgisayar İşletmeninin ilk 4 derecede yararlandığı ek göstergeler, herhangi bir yükseköğrenim mezunu (önlisans veya lisans) olması durumunda yükselir. Bu nedenle, lise veya dengi okul mezunu Bilgisayar İşletmeninin mühendislik fakültesini bitirmesi durumunda, ilk dört derecede yararlanabileceği ek göstergeler yükseköğrenim mezunu GİH personeli (diğer) için belirlenmiş ek göstergeler olur.

**Ek ödeme: Kadro unvanı Bilgisayar İşletmeni olan memurun eğitim durumunun değişmesi, hakkında uygulanan ek ödeme oranını değiştirmez.

Ancak, son eğitiminden dolayı hakkında yapılan intibak neticesinde ilgili personelin aylık seviyesi değişirse, Bilgisayar İşletmeni kadrosunda yeni aylık derecesine denk gelen ek ödeme oranı uygulanır.

**Zam ve Tazminat: Kadro unvanı Bilgisayar İşletmeni olan memurun eğitim durumunun değişmesi, hakkında uygulanan yan ödeme puanlarını ve tazminat oranını değiştirmez.

Ancak, son eğitiminden dolayı hakkında yapılan intibak neticesinde ilgili personelin aylık seviyesi değişirse, Bilgisayar İşletmeni kadrosunda yeni aylık derecesine denk gelen tazminat oranı uygulanır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.