logo yeni

YAKINLARINDAN HANGİSİ ÖLDÜĞÜNDE MEMURA ÖLÜM VE CENAZE YARDIMI YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 2Yakınlarından bazılarının ölümü halinde memurlara ölüm yardımı yapılmakta ve bazı hallerde de cenaze giderleri karşılanmaktadır.

Devlet memurlarına; eş ve çocuklarının ölümü hallerinde ölüm yardımı yapılırken, yurt dışında sürekli görevdeyken yanında olan eşi veya bakmakla yükümlü olduğu anne, baba ve çocuklarının ölümü halinde ise bunların cenaze masraflarından bazıları ödenmektedir.

**Ölüm yardımı

Devlet memurunun, memur olmayan eşi veya aile yardımı ödeneğinden yararlanmakta olan çocuğu (üvey çocuk dahil) öldüğünde, kendisine en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı yapılır.

Çocuğun ölü olarak doğması durumunda, bu çocuğun 180-300 günlük aralığında olması durumunda(Sayıştay Başkanlığı’nın 05.04.1979 tarihli ve 3986/1 sayılı Kararına istinaden) ilgili memura ölüm yardımı ödenmektedir.

Öte yandan, memur olan eşi veya aile yardımına müstahak olmayan çocuğu ölen memura ölüm yardımı yapılmaz.

Bu yardımın alınması için belli bir müracaat süresi şartı bulunmamaktadır. Ödemeyi yapacak olan kuruma başvuruda bulunarak, ölüm olayına ilişkin belgeleri de ibraz etmek suretiyle ölüm yardımı talep edilebilir.

     Ölüm yardımının miktarı

Devlet memurlarına ölüm yardımı ödenmesinde, en yüksek Devlet Memuru aylığı (ek gösterge dahil) esas alınmaktadır. [En Yüksek Devlet Memuru Aylığı = (1500+8000) X Aylık Katsayısı]

Bu ödemeden herhangi bir vergi ve kesinti yapılmamaktadır.

Buna göre, 2017 yılının ikinci yarısında eşi veya çocuğu öldüğü için memura ödenecek ölüm yardımının miktarı; 9500 X 0,102706 = 976 TL olmaktadır. Bu miktar, 2018 yılının ilk altı ayında bin liranın üzerinde olacak. 

Ölüm yardımını alacak olanlar, ödemeyi yapacak olan kuruma yazılı olarak başvuruda bulunarak, ölüm olayına ilişkin belgeleri de ibraz ederek ölüm yardımını talep edebilirler.

**Cenaze yardımı

Memurun eşi veya bakmakla yükümlü olduğu ana, baba ve çocuklarının ölümü halinde cenaze giderinin kurumları tarafından karşılanması, ancak memurun yurt dışında sürekli görevle bulunuyor olması ve ölen kişinin de yurt dışında bulunması halinde mümkün olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda, cenazenin yurda getirilmesi için yapılması zorunlu olan masrafları memurun kurumu tarafından karşılanırken, bunun dışında kalan cenaze masrafları ise karşılanmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.