logo yeni

BAZI KADROLARA VEKÂLETTE ÖDENEN ÜCRETE İLİŞKİN DÜZENLEMENİN İPTALİ İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

anayasa mahkemesiÜcret ve tazminat göstergesine göre maaş ödenen kadrolara vekâlet edenlere, vekâlet nedeniyle yapılan ödemelerde ücret ve tazminat göstergelerinin esas alınmamasına ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istendi.

Anayasa Mahkemesinin 28 Aralık 2017 tarihinde yapacağı toplantının gündeminde,375 sayılı KHK’nın ek 10.maddeinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesinin iptali talebi de yer alıyor.

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Aksaray İdare Mahkemesi, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 1. maddesiyle eklenen ek 10. maddenin üçüncü fıkrasının “Ekli (II) sayılı Cetvel kapsamında yer alan kadrolara vekaleten atananlara vekalet görevi nedeniyle birinci fıkrada belirtilen ödemeler yapılmaz.” biçimindeki birinci cümlesinin iptaline karar verilmesi için konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Benzer bir talep daha önce Manisa 2.İdare Mahkemesi tarafından da Anayasa Mahkemesine iletilmiş ve ilk incelemesi 1 Mart 2017 tarihinde yapılan konuyla ilgili olarak bu güne kadar açıklanmış bir hüküm bulunmuyor.

İptali istenen cümle neyi düzenliyor?

Aylıkları ücret ve tazminat göstergesine göre belirlenen kadrolara vekaleten atananlara, vekalet nedeniyle yapılacak ödemelerde vekalet edilen kadronun ücret ve tazminat göstergesi göz önünde bulundurulmuyor.

Bu kadrolara vekalet halinde; vekaleten bulunulan kadronun aylık gösterge ve ek göstergesi esas alınarak vekalet aylığı, asıl kadro ile vekalet edilen kadro için belirlenmiş olan zam, tazminat ve ek ödeme tutarları arasındaki farklar ödenebilmektedir. Vekalet nedeniyle yapılan ödemeler, vekalet edilen kadronun dolu veya boş olmasına; vekaletin kurum içinden veya kurum dışından olma durumuna; vekalet eden hakkında geçerli olan ücret sistemine göre değişmektedir.

Üst düzey kadrolar vekalet halinde hangi ödemelerin yapıldığını görmek için tıklayınız …

İptal kararı verilirse ne olur?

İptali istenen cümlenin Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmesi durumunda, ücret ve tazminat göstergesine göre maaş ödenen görevlere vekalet edenlere, vekalet nedeniyle yapılacak ödemelerde  ücret ve tazminat göstergesinin göz önünde bulundurulması hususu gündeme gelebilecek olsa da,  sadece söz konusu cümlenin iptalinin ücret ve tazminat göstergesine göre vekalet ücreti ödenmesini sağlamayacağını ve bu konuda yasal düzenlemeye ihtiyaç olacağını değerlendirmekteyiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.