logo yeni

2018 YILI İÇİN ENGELLİ İNDİRİMİNDE ARTIŞ OLACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

engelli 3Kamu görevlilerinin aylık ücretleri 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak %4 + enflasyon farkı oranında artacak, ancak bu artış engelli indirimi tutarlarını etkilemeyecek.

Çalışanların ücretlerinden kesilecek gelir vergisine esas gelir miktarı(matrah) hesaplanırken, haklarında geçerli olan engelli indirimi tutarı bu matrahtan düşülmek suretiyle bulunan yeni tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmaktadır. Bu durum, engelli indiriminden yararlanan kamu görevlilerinin net maaşını bir miktar artırabilmektedir.

Engel oranları itibariyle engel dereceleri

Vergi Usul Kanununa göre, çalışma gücündeki kayıp oranı;

*%40 ile %59 arasında olanlar (%40 ve %59 dahil)  3.derece engelli,

*%60 ile %79 arasında olanlar (%60 ve %79 dahil) 2.derece engelli,

*%80 ve daha yukarı olanlar ise 1.derece engelli

sayılmaktadırlar.

Engelli indirimi tutarları

Engelli indirimine ilişkin düzenleme 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda yapılmış olmakla birlikte, Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğlerle, Kanundaki engelli indirimi tutarları artırılmaktadır.

Bu çerçevede, engelli indirimi konusunda son olarak 27 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 296 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile belirleme yapılmıştır.

2017 takvim yılı için yapılan bu belirlemeye göre;

*3 üncü derece engelliler için 210 TL.

*2 inci derece engelliler için 470 TL.

*1 inci derece engelliler için 900 TL.

indirim uygulanmaktadır.

2018 yılı için engelli indirimi artacak mı?

Maliye Bakanlığı tarafından ay sonuna kadar çıkarılabilecek bir tebliğle 2018 yılında geçerli olacak engelli indirimi tutarları yeniden belirlenebileceği gibi, engel derecelerinin biri veya ikisi ya da her üçü için indirim tutarı artışına gidilebilir.

Ancak, gelir vergisi tarifelerindeki artış oranının maaş zammı oranlarının altında belirlenmesi ve AGİ (asgari geçim indirimi) uygulamaları nedeniyle, engelli indirimi tutarlarının çalışanların aylık net maaşına etkisi çok düşük seviyelerde olmakta ve bazı hallerde ise net maaşı hiç etkilememektedir.

Bu itibarla, engelli indirimi uygulamasının gerçekçi olabilmesi için, bu konuda ilgililerin aylık net maaşını gerçekten artıracak şekilde düzenleme yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.