logo yeni

YER DEĞİŞTİREN MEMURA YAPILAN ÖDEMENİN MİKTARI, EŞİNİN MEMUR OLUP OLMAMASINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

aile1Devlet memurlarına, yurtiçinde memuriyet mahalli dışına sürekli görevle atandıklarında, ödenen aile masrafı ve yer değiştirme masrafının miktarı, eşlerinin memur olup olmamasına göre değişmektedir.

6245 sayılı Harcırah Kanununa göre, sürekli görevle yurtiçinde başka yere atanan memurlara; yol masrafı, gündelik, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı ödenmekte,  ancak aile masrafı ve yer değiştirme masrafı hesabı memurun eşinin memur olup olmamasına göre farklı şekillerde yapılmaktadır.

Memurların yurtiçi sürekli görev harcırahı

Yurtiçinde memuriyet mahalli dışında bir yere sürekli görevle atanan memura;

**Yol masrafı ödenir: Gidilecek yere kadar olan taşıt ücreti.

**Gündelik ödenir: Yolda geçecek her gün için, memurun gündelik miktarı kadar yapılan ödeme. (2018 yılı için belirlenen gündelik tutarları için tıklayınız…)

**Aile masrafı ödenir: Aile fertlerinin (aile ferdi sayısına bakılmaz) her biri için, memura ödenecek yol masrafı ve gündelik tutarı kadar yapılan ödeme.

(Aile fertleri; memurun, harcırah verilmesini gerektiren olay sırasında evlilik bağıyla bağlı olduğu eşi ile bakmakla yükümlü olduğu çocukları, anne ve babası ile erkek ve kız kardeşlerinden oluşur)

**Yer değiştirme masrafı ödenir: 

   -Memur için: Gündeliğinin 20 katı ve her kilometre/denizmili için gündeliğinin %5’i tutarında ödenir.

   -Memurun harcıraha müstahak aile fertlerinin (en çok 4 kişi) her biri için: Memurun gündeliğinin 10 katı ödenir.

Memurun eşinin de harcıraha tabi kamu görevlisi olması

Başka yere atanan memurun eşi de Harcırah Kanununa tabi kamu görevlisi ise, memurun sürekli görev harcırahı hesabına (aile masrafı ve yer değiştirme masrafı hesabına) eşi dahil edilmez.

Memurun Harcırah Kanununa tabi kamu görevlisi olan eşine;

**Memurun atandığı yere atanması durumunda, sürekli görev harcırahı ayrıca ödenir. Bu harcırah hesaplanırken; yol (taşıt) masrafı, yolda geçecek her gün için kendi gündelik tutarı, kendi gündeliğinin 20 katı ve her kilometre/denizmili için kendi gündeliğinin %2,5’i esas alınır. Aile masrafı ise ödenmez.

**Memurun atandığı yer dışında bir yere atanması durumunda, sürekli görev harcırahı ayrıca ödenir. Bu harcırah hesaplanırken;  yol (taşıt) masrafı, yolda geçecek her gün için kendi gündelik tutarı, kendi gündeliğinin 20 katı ve her kilometre/denizmili için kendi gündeliğinin %5’i esas alınır. Aile masrafı ise ödenmez.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.