logo yeni

EK GÖSTERGE 3000’DEN 3600’E ÇIKINCA BAZI MEMURLARIN MAAŞI ARTARKEN BAZILARININ İSE AZALIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 4Aylık maaş ödemeleri ve özellikle de emeklilik hakları bakımından Devlet memurları için önemli bir unsur olan ek göstergenin yükselmesi, aylık net maaş miktarını da genellikle artırırken bazı hallerde ise düşürmektedir.

Ek göstergenin3000’den 3600’e yükselmesi ise, bazı memurların net maaşını artırmakta ve bazılarının net maaşını ise azaltmaktadır.

Ek gösterge

Memurların bulundukları hizmet sınıfları, kadro unvan ve dereceleri ile eğitim durumları itibariyle farklı belirlenmiş olan ek gösterge rakamları, kamu çalışanlarının büyük bir bölümü için 3600’ün altında belirlenmiştir. Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki kadrolar için ise ek gösterge belirlenmemiştir.

Haklarında 3000 ek gösterge uygulanan Devlet memurlarının, 3600 ek göstergeden yararlanmaya başlamaları, aylık net maaşlarında farklı etkiler doğurmaktadır.

Ek göstergenin 3000’den 3600’e yükselmesinin net maaşa  etkisi

Devlet memurlarının ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseldiğinde;

**1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir göreve başlamış olan Devlet memurlarının aylık net maaşı azalır. Aylık net maaştaki azalmanın miktarı,  2017 yılının ikinci yarısında geçerli olan katsayılara göre ve %15 gelir vergisi diliminde 36 TL olacaktır.

**1 Ekim 2008 tarihinden sonra memuriyete başlayanların (bu tarihten önce T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi hizmeti olmayanlar) aylık net maaşı artar. Aylık net maaştaki artışın miktarı,2017 yılının ikinci yarısında geçerli olan katsayılara göre ve %15 gelir vergisi diliminde 45 TL olacaktır.

ş olanlara yönelik hazırlanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.